Praca w charakterze operatora wózka widłowego to przede wszystkim stabilne zatrudnienie i atrakcyjne zarobki. Do wykonywania tego zawodu potrzebne są uprawnienia na wózki widłowe Warszawa. Jak je zdobyć? O tym mówimy w poniższym artykule.
Uprawnienia na wózki widłowe – jak je zdobyć?
Operator wózka widłowego to osoba, która pracuje zwykle w różnego rodzaju halach magazynowych, produkcyjnych czy logistycznych. Do jego obowiązków należy przede wszystkim przygotowywanie wózka do codziennego użytkowania, transportowanie ładunków, a także zajmowanie się niezbędną dokumentacją. Na przestrzeni ostatnich lat stwierdzić można, że zawód ten cieszy się dużą popularnością. Wynika to z kilku istotnych kwestii. Po pierwsze, operator wózka widłowego może liczyć na stabilne zatrudnienie, ponieważ na rynku pracy niezwykle pożądane są obecnie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Poza tym takie stanowisko oznacza zwykle atrakcyjne wynagrodzenie. W jaki sposób można zdobyć uprawnienia na wózki widłowe? Przekonajmy się.
Kurs na wózki widłowe
Aby podejść do egzaminu umożliwiającego zdobycie uprawnień na wózki widłowe, konieczne jest przejście odpowiedniego kursu. Skorzystać z niego mogą osoby, które ukończyły 18. r.ż., posiadają wykształcenie co najmniej podstawowe, a także kompletne badania lekarskie. Kurs trwa tak naprawdę kilka dni i zwykle przeprowadzany jest w większych grupach. W jego trakcie kursanci dowiadują się, jak należy obsługiwać wózek widłowy, a także na jakiej zasadzie on działa i jak obchodzić się z nim w bezpieczny sposób. Szkolenie obejmuje zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Kurs na wózki widłowe to doskonałe rozwiązanie dla osób bezrobotnych, jak i tych, które chciałyby przenieść się na inne, lepiej płatne stanowisko.
Egzamin na wózki widłowe
Kiedy już ukończymy kurs na wózki widłowe, konieczne jest podejście do egzaminu. Bez niego nie będziemy w stanie otrzymać potrzebnych uprawnień. Egzamin, podobnie jak kurs, składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Oznacza to, że w jego trakcie sprawdzana jest wiedza kandydata, a także umiejętności bezpiecznej obsługi wózka widłowego. Dopiero po zaliczeniu części teoretycznej możemy przejść do części praktycznej.
Jeśli kandydat nie poradzi sobie podczas części praktycznej, konieczne jest drugie podejście do egzaminu, w tym również kolejne przystąpienie do części teoretycznej. Podczas części praktycznej kandydat musi wykonać kilka prostych manewrów. Jeśli egzamin zakończy się pozytywnym wynikiem, kandydat otrzymuje uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego i może już podjąć pracę jako operator wózka widłowego.