Kiedy warto odejść z pracy i założyć własną działalność?

Kiedy warto odejść z pracy i założyć własną działalność?

Metodą zarabiania pieniędzy jest nie tylko praca u kogoś. Można również zdecydować się na założenie własnej działalności. Nie ma jednego konkretnego, idealnego momentu, w którym najlepiej jest to zrobić. Niektórzy są w stanie łączyć pracę na etacie z własną firmą. Inni natomiast wolą w całości poświęcić się tylko swojemu biznesowi.

Są osoby, które od początku kariery nastawiają się na własną firmę, inni natomiast starają się zdobyć cenne doświadczenie i przydatne kontakty podczas pracy etatowej. Każdy musi samodzielnie przemyśleć swoją decyzję i dokładnie ją zaplanować. Warto jednak pamiętać o kilku sprawach przy odchodzeniu z etatu w celu założenia własnej firmy.

Warto rozmawiać o swoich planach

Wielu ludzi nie chce mówić o swoich planach związanych  z założeniem działalności i to jest błąd. Warto porozmawiać z potencjalnymi klientami, z osobami prowadzącymi podobną firmę lub ogólnie ze znajomymi prowadzącymi działalność. W ten sposób można uzyskać wiele cennych informacji, podpowiedzi czy też uwag. Dobrze jest spróbować sprzedaży czy też pozyskania inwestora przed odejściem z etatu.

Finanse należy mieć pod kontrolą

Nie trzeba być ekspertem, aby oszacować koszty i potrzebne wpływy, aby wyjść na zero lub coś na tym zarobić. Konieczne jest wzięcie pod uwagę wszystkich zobowiązań, rachunków, pieniędzy potrzebnych na rozruch, itp. Do tych kosztów warto doliczyć 20% na niespodziewane wydatki. Dzięki temu będzie wiadomo czy można spróbować działać samodzielnie czy lepiej popracować na etacie, aby zapewnić sobie odpowiednie rezerwy budżetowe.

Określenie sposobu i czasu pracy

Warto określić metody wykonywania zadań oraz czas, jaki będzie na to potrzebny. Istnieje wiele biznesów oferujących nienormowane godziny pracy (tłumaczenia, tworzenie stron internetowych, copywriting), które można wykonywać po godzinach. Dzięki temu możliwe jest pogodzenie własnej działalności z etatem.

Generalnie decyzja powinna opierać się na prostej matematyce, uczciwym oszacowaniu kosztów i planowanych przychodów oraz na własnych odczuciach i pewności siebie.

Dodaj komentarz