Kredyty są bardzo popularnym sposobem na zaspokojenie wszelkich potrzeb, na które nie ma się w danej chwili wystarczających środków finansowych. Mogą one być zarówno krótkoterminowe i opiewać na niewielkie kwoty, jak i rozkładać się na kilkadziesiąt lat z powodu bardzo wysokiej kwoty kredytu. Niemal każdy człowiek w swoim życiu chociaż raz weźmie kredyt, wobec czego przydatną umiejętnością jest zdolność obliczania kwoty całkowitej takiego zobowiązania. W bardzo niewielu przypadkach koszt kredytu https://splatapozyczek.pl/ równa się co do złotówki temu, co otrzymujemy od banku.
Co składa się na koszt kredytu?
Kredyt, poza kwotą, którą uzyskaliśmy od banku składa się z wielu innych elementów, które nie zawsze są w pełni jasne dla kredytobiorcy. Zazwyczaj największą część dodatkowej opłaty wynoszą odsetki. Są one liczone na podstawie oprocentowania kredytu, które ustala każdy bank indywidualnie. Im mniejsze oprocentowanie, tym jest ono korzystniejsze dla potencjalnego klienta. Krótkoterminowe kredyty cechują się większym oprocentowaniem. Na straży tego, aby warunki kredytów były uczciwe wobec klientów stoi Narodowy Bank Polski, który wyznacza maksymalne oprocentowanie kredytu w skali roku. Poza odsetkami każdy kredyt zawiera w sobie różne koszty dodatkowe, które zależnie od ustaleń można ponieść od razu po przyznaniu kredytu, albo spłacać je razem z podstawowymi ratami za kredyt. Mogą to być opłaty na przykład opłaty za przygotowanie wniosku o kredyt czy też prowizja za jego przyznanie. Z reguły nie są to wielkie kwoty, ale należy zwracać na nie uwagę, aby nie przepłacić. Poza tym bywa, że kredytobiorca musi ponieść koszty ubezpieczenia kredytu, aby bank nie poniósł strat, jeśli dłużnik straci możliwość terminowego spłacania kredytu.
Co decyduje o koszcie kredytu?
Czynniki decydujące o koszcie kredytu są różne i na ogół banki podchodzą indywidualnie do każdego przypadku, w wyniku czego kredyt na taką samą kwotę i długość może nie mieć takiego samego kosztu dla różnych kredytobiorców. Dla kredytodawcy istotne jest, czy potencjalny klient jest wiarygodny. W związku z tym bada się jego zarobki i wydatki, a także historię kredytową. Jeśli w przeszłości miał problem ze spłatą kredytu, kolejny może nie zostać mu przyznany lub być bardziej kosztowny. Poza tym istotny może być powód, z którego zaciągany jest kredyt. Banki inaczej podchodzą do kredytów konsumpcyjnych, przeznaczonych na zakup na przykład urządzenia elektronicznego, a inaczej do kredytów hipotecznych na zakup nieruchomości. Pewną rolę odgrywa także to, co jesteśmy przedstawić bankowi jako zabezpieczenie kredytu, czyli między innymi samochody bądź nieruchomości. Wartościowe zabezpieczenie daje bankowi gwarancję, że nie poniesie strat jeśli kredytobiorca nie będzie w stanie spłacić kredytu.
Całkowity koszt kredytu może być znacznie wyższy od kwoty, którą pożycza kredytobiorca. Wskazane jest więc dokładne zapoznanie się z warunkami umowy i obliczenie realnych kosztów kredytu przed jej podpisaniem. Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy na ten temat skorzystaj z pomocy profesjonalnych doradców Spłata Pożyczek.