Skuteczna dezynsekcja — na czym polega?

Skuteczna dezynsekcja — na czym polega?

Są różne sposoby, na które można przeciwdziałać występowaniu insektów w nieruchomości (domu, fabryce, magazynie, biurze), natomiast mimo najlepszych chęci nie zawsze okażą się one skuteczne. Może pojawić się taki dzień, kiedy nagle zaczniemy dostrzegać w swoim otoczeniu karaluchy, pluskwy lub innych niemile widzianych gości. Problem pozwoli rozwiązać dezynsekcja — o ile zadbamy, aby była skuteczna.

Co warto wiedzieć o dezynsekcji?

Skuteczna dezynsekcja w Bydgoszczy (bądź innym mieście) wymaga przede wszystkim odpowiedniego podejścia. Nie należy mylić jej z podobnie brzmiącą dezynfekcją, w której chodzi o usunięcie z pomieszczeń lub pomieszczenia szkodliwych drobnoustrojów.

Trzeba być świadomym tego, że usunięcie insektów nie jest łatwe, i domowe metody się tutaj po prostu nie sprawdzą. W sytuacji, gdy nie mamy jeszcze żadnych problemów i chcemy jedynie odstraszać insekty, możemy się na takie rozwiązania pokusić, natomiast, gdy już zauważymy insekty lub ich jaja, nie pozostanie nic innego, jak udać się po pomoc do specjalistów.

Żeby uzyskać właściwe rezultaty, trzeba przede wszystkim wykorzystać odpowiednie metody, narzędzia i środki chemiczne (co wymaga wiedzy i doświadczenia). Najczęściej ze wszelkiego rodzaju karaluchami, pluskwami, karaczanami, pchłami czy prusakami walczy się właśnie środkami chemicznymi. Mowa tu o środkach przemysłowych, a więc bardzo silnych, nie takich, które znajdziemy w zwykłych supermarketach. Alternatywą są metody fizyczne, przede wszystkim te oparte na wymrażaniu insektów lub likwidowaniu ich przy pomocy pary wodnej o wysokiej temperaturze.

Działając na własną rękę, przy pomocy nieskutecznych środków, nie tylko zmarnujemy czas i pieniądze, ale utrudnimy usunięcie problemu. Wynika to z faktu, że im szybciej zdecydujemy się na profesjonalną dezynsekcję, tym łatwiej będzie ją przeprowadzić. Jak łatwo się domyślić, znacznie łatwiej jest walczyć z niewielką populacją insektów, niż taką, która miała już okazję rozplenić się do ogromnych rozmiarów.

Czy wystarczy raz przeprowadzić dezynsekcję, aby pozbyć się insektów?

Poprzestawanie na zaledwie jednym oprysku dezynsekcyjnym jest wysoce niezalecane. Zawsze jest bowiem szansa, że co prawda za pierwszym razem udało się przerwać populację, ale nie udało się całkowicie zniszczyć wszystkich osobników (mogły gdzieniegdzie przetrwać np. jaja, które bywają trudniejsze do usunięcia niektórymi metodami niż dorosłe insekty).

W efekcie, jeśli zadowolimy się jednym opryskiem, osobniki, które go przetrwają, za pewien czas zaczną się rozmnażać. Prędzej czy później znajdziemy się więc w punkcie wyjścia, i znowu trzeba będzie wzywać ekspertów. Najlepiej od razu zaufać specjalistom i przeprowadzić dezynsekcję kilkakrotnie w zalecanych odstępach czasu.

Dodaj komentarz