Rodzaje awarii dysków twardych

Rodzaje awarii dysków twardych

Dysk twardy to jeden z najważniejszych komponentów całego komputera. To właśnie na nim przechowywane są istotne dla nas dane. Niestety jest to tylko elektronika, która jak wiemy czasem lubi się popsuć. Spowolniona praca, brak dostępu do danych, dziwne dźwięki – to tylko cześć z objawów, które mogą oznaczać awarie dysku twardego w naszym komputerze. Z niektórymi można sobie poradzić samodzielnie w warunkach domowych. Niektóre zaś nie nadają się do naprawy lub wymagają wizyty w specjalistycznym serwisie. Zobacz, jakie istnieją rodzaje awarii dysków twardych https://techpolska.pl/na-ratunek-dyskom-twardym/.

Rodzaje awarii

Uszkodzenia dysku twardego można podzielić tak naprawę na dwie grupy: błędy logiczne oraz fizyczne uszkodzenia dysku. Pierwszy problem, czyli błąd logiczny można stosunkowo szybko i łatwo naprawić samodzielnie. Niekiedy sam Windows pomaga w naprawianiu takiego błędu. Mowa o programie CheckDisk, którego nie warto bagatelizować. Do uszkodzeń logicznych można zaliczyć stan, w którym soft, elektronika i fizyczne części dysku są sprawne i nie uszkadzają danych. To po prostu wszystkie błędy samej struktury danych zapisanych w formie magnetycznej na nośniku.

O wiele większym problemem są fizyczne uszkodzenia HDD. To bardzo poważna sprawa, której nie można bagatelizować. Jeśli mamy jeszcze szansę na pomyślne odczytanie danych, należy jak najszybciej przenieść je z uszkodzonego dysku na sprawną jednostkę. Niestety, jeśli dysk zupełnie nie odpowiada, to nie mamy zbyt dużego pola manewru. Naprawa dysku twardego mogłaby nie przynieść żadnych skutków lub być zbyt kosztowna. Jeśli na dysku były mało znaczące dane, dużo taniej i korzystniej będzie dla nas kupić całkowicie nowe HDD. To już sami musimy ustalić, jaką wartość miały dane zapisane na talerzach magnetycznych.

Typy uszkodzeń dyku twardego

Jednym z typów uszkodzeń dysku są tzw. bad sectory. Dotyczą one najczęściej starszych jednostek lub tych kupowanych na portalach aukcyjnych. Najczęściej powstają przez fizyczne uszkodzenie talerzy lub stałe rozmagnetyzowanie ich fragmentów. W znacznej ilości przypadków są niemożliwe do naprawienia. Takie uszkodzenie spowalnia pracę dysku, co będziemy odczuwać podczas pracy na komputerze.

Kolejną awarią, która powstaje głównie przez zabrudzenia, wyczerpanie lub uderzenie jest uszkodzenie głowic. Jest to sprawa na tyle poważna, że naprawa wymaga specjalistycznego sprzętu oraz wiedzy. Osoby, które nie znają się na tym, mogą uszkodzić dysk i spowodować całkowitą utratę danych.

Dodaj komentarz