Jak wycenić dom jednorodzinny krok po kroku?

Jak wycenić dom jednorodzinny krok po kroku?

Wycena domu jednorodzinnego jest niezbędna, jeśli chcesz sprzedać swoją nieruchomość. Jednak nie tylko z tego względu warto znać wartość rynkową swojego domu jednorodzinnego. Może się ona również przydać w momencie wybierania ubezpieczenia domu, ustalenia należnych podatków i czynszów. Jak widzisz, warto wykonać profesjonalną wycenę. Zobacz jak ją zrobić i czy trzeba w tym celu wzywać specjalistę.

Wycena domu – internetowe kalkulatory

Podczas wstępnej wyceny domu bardzo przydatne okażą się internetowe kalkulatory. Biorą one pod uwagę aktualne trendy na rynku nieruchomości, okolicę, udogodnienia oraz metraż posiadłości. Te i wiele innych cech danego domu składa się na cenę, jaką możemy otrzymać podczas sprzedaży. Oczywiście takie kalkulatory, to tylko sposób na to, aby mniej więcej wiedzieć, ile warty jest dany dom. Nie powinny być one traktowane jako jedyne źródło informacji oraz sposób na obliczenie dokładnej wartości nieruchomości.

Dokładną wycenę domu najlepiej jest zostawić w rękach profesjonalisty. Może to być rzeczoznawca majątkowy, który po przeprowadzeniu dokładnej analizy będzie mógł stwierdzić, ile warta jest dana nieruchomość. Taka wycena zostanie potraktowana poważnie przez ewentualnych kupców, banki oraz towarzystwa ubezpieczeniowe.

Co wziąć pod uwagę podczas wyceny domu?

Na dokładną wycenę domu jednorodzinnego składa się szereg różnych czynników. Ważna jest nie tylko sama nieruchomość, ale także okolica wokół niej. Im więcej z nich zostanie wziętych pod uwagę w trakcie przeprowadzanej analizy, tym dokładniej i wiarygodniej można podać wartość posesji. Podstawą jest oczywiście stan techniczny samego domu – czy jest on w dobrej kondycji, wymaga odświeżenia lub też generalnego remontu. Podobnie ze stanem zagospodarowania działki – czy jest ona utrzymana w porządku, istnieją dodatkowe zabudowania lub też teren powinien zostać oczyszczony i uprzątnięty przed rozpoczęciem użytkowania.

Otoczenie domu może zwiększyć lub też pomniejszyć wartość całej nieruchomości. Jeśli dom znajduje się w dobrze skomunikowanej okolicy, niedaleko sklepów, szkół, aptek i przedszkoli, to jest bardziej atrakcyjny dla osób zainteresowanych kupnem i może być też droższy. Nieruchomości na obrzeżach miast oraz wsiach są odpowiednio tańsze, ponieważ nie znajdują się w pobliżu ciągów komunikacyjnych. Dojazd do takiego miejsca jest nieco utrudniony dlatego osoba, która sprzedaje taki dom, musi wziąć to pod uwagę podczas wyceny.

Dodaj komentarz