O co pytać przy kupnie mieszkania?

O co pytać przy kupnie mieszkania?

Nie wiesz o co zapytać kupując dom? Jesteśmy tutaj aby pomóc. Podczas spotkania ze sprzedawcą łatwo zapomnieć o ważnych pytaniach i nie zadawać tych najważniejszych. Śledź naszą listę, a nie przegapisz żadnej.

Pytania o stan mieszkania

Najpierw oczywiście trzeba obejrzeć mieszkanie. Po pierwsze, powinien Ci odpowiadać pod względem lokalizacji, infrastruktury i sąsiedztwa, ale także pod względem układu pomieszczeń, nasłonecznienia czy lokalizacji poszczególnych pięter lub wind. Trzeba też zapytać, najlepiej samemu sprawdzić, jaki jest stan wszystkich mediów (woda i kanalizacja, gaz, prąd), jak grube są ściany, czy w mieszkaniu nie ma wilgoci, a także w jakim stanie są drzwi, okna i balkony. To, czy interesuje Cię stan swojej łazienki, kuchni czy salonu, zależy od tego, czy w danym miejscu planujesz od razu zamieszkać, czy tylko go wyremontować, a może przeprowadzić generalny remont. Jeśli jednak zdecydujesz się w pewnym momencie na przebudowę, musisz upewnić się, że meble, sprzęt kuchenny lub prysznice nadal działają.

Pytania o aspekty prawne

Przed wyjazdem na obejrzenie apartamentu lub po zakończeniu wycieczki poproś o szczegółowe zestawienie opłat za apartament. Sprawdź rachunki za ogrzewanie, wywóz śmieci, ciepłą wodę, remont czy opłaty administracyjne. Właściciel powinien być również przygotowany do okazania odpisów wyciągów z ksiąg wieczystych oraz dokumentów potwierdzających, w jaki sposób właściciel nabył tytuł własności do nieruchomości nabył, odziedziczył lub otrzymał. Poproś go o podanie numeru księgi wieczystej, jeśli nie ma dokumentów. Dzięki tym danym możesz samodzielnie sprawdzić wpisy w każdym dziale księgi wieczystej. Oczywiście sytuacja prawna może się różnić w zależności od witryny, aw indywidualnych przypadkach może być wymagana dodatkowa dokumentacja. Ponieważ nie każdy kupujący potrafi poprawnie zinterpretować dostarczone dokumenty, w razie wątpliwości skorzystaj z pomocy doświadczonego pośrednika lub notariusza w celu przejrzenia dokumentów dotyczących nieruchomości.

Pytania o udogodnienia dla mieszkańców

Nie każde osiedle mieszkaniowe oferuje swoim mieszkańcom takie same udogodnienia. Oglądając mieszkanie, zapytaj, do czego będziesz uprawniony jako najemca. W większości przypadków należy przyjrzeć się piwnicy. Zwróć uwagę na rozmiar i to, czy jest mokry. Zapytaj, czy kiedykolwiek doszło do zalania piwnicy lub kradzieży przedmiotów w piwnicy. Dzięki temu pytaniu dowiesz się, co można tam przechowywać, a czego lepiej nie przechowywać. Niektóre nieruchomości oferują mieszkańcom więcej pomieszczeń gospodarczych niż tylko piwnice. Zwykle są to suszarnie lub wózki. Ich obecność jest atutem dla mieszkańców, więc zapytaj, kto i kiedy może z nich korzystać. To samo dotyczy parkingów – czy mieszkańcy mają wyznaczone miejsca parkingowe? 

 

Dodaj komentarz