Jak nauczyć się oszczędności?

Jak nauczyć się oszczędności?

Coraz więcej osób jest zainteresowanych poznaniem sposobów na oszczędzanie. Dla każdego, kto chce zacząć budować poduszkę finansową, konto oszczędnościowe może być bardzo przydatnym instrumentem finansowym. A żeby przyniosło Ci ono korzyści w taki sposób, w jaki tego oczekujesz, musisz najpierw skupić się na tym, jak nauczyć się oszczędzać. Te wskazówki mogą pomóc.

1. Śledź swoje wydatki

Kluczowym krokiem do rozpoczęcia oszczędzania pieniędzy jest określenie, ile wydajesz każdego miesiąca. Dlatego powinieneś śledzić wszystkie swoje wydatki, w tym najmniejsze rzeczy, takie jak przekąski, które kupujesz lub kubek kawy, który pijesz poza domem. Zrób ten zapis w najprostszy dla Ciebie sposób. Może to być na papierze, w aplikacji finansowej, w arkuszu Excela itp. Po zebraniu informacji zalecamy uporządkowanie wydatków według kategorii i uzyskanie sumy.

2. Uwzględnij oszczędności w swoim budżecie

Mając dobrze określone wydatki, możesz zaprojektować budżet. Należy w nim ustalić sumę swoich dochodów oraz wydatków stałych i zmiennych, ale także kwotę przeznaczoną na oszczędności.

Jeśli naprawdę chcesz nauczyć się oszczędzać, nie możesz oszczędzać tylko tego, co zostanie ci po miesięcznych wydatkach. Jeśli zrobisz to w ten sposób, raczej nie osiągniesz swojego celu. Dlatego w swoim budżecie powinieneś uwzględnić kategorię oszczędności. Zacznij od kwoty, z którą komfortowo przeżyjesz, a następnie możesz ją zwiększyć w zależności od swoich warunków finansowych.

3. Unikaj zadłużania się ponad miarę

Zadłużenie ogranicza możliwości oszczędzania. Dlatego tak ważne jest, by unikać zadłużania się, zwłaszcza jeśli kwota należności przekracza możliwości płatnicze. Jeśli potrzebujesz pożyczki, powinieneś dokonać odpowiednich obliczeń, aby mieć pewność, że bez problemu będzie Cię stać na jej spłatę. Wskazane jest, aby kwota, którą przeznaczasz na spłatę zadłużenia nie przekraczała 30% Twoich dochodów. W ten sposób unikniesz straty pieniędzy i zwiększysz swoje możliwości oszczędzania.

4. Ogranicz niektóre wydatki

Jeśli po opracowaniu budżetu nie jesteś w stanie zaoszczędzić tyle, ile byś chciał, jedną z opcji jest cięcie wydatków. Teraz, gdy masz wszystko zapisane, łatwiej będzie zidentyfikować te nieistotne wydatki, które mogą pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze.

Możesz na przykład ograniczyć liczbę posiłków na mieście, poszukać darmowych rozrywek i wyeliminować niektóre abonamenty. Ważne jest również, aby unikać zakupów pod wpływem impulsu, w większości przypadków są to niepotrzebne wydatki.

5. Ustal cele oszczędnościowe

Jedna z najlepszych strategii nauki oszczędzania pieniędzy ma związek z wyznaczaniem celów. Jeśli masz jasny cel oszczędnościowy, łatwiej będzie Ci być konsekwentnym.

W tym sensie polecamy zastanowić się nad celem dla swoich oszczędności. Co chcesz zrobić z tymi pieniędzmi? Możesz wyznaczyć cele krótko-, średnio- i długoterminowe. Pomoże Ci to określić, ile pieniędzy musisz zaoszczędzić i oszacować, ile czasu zajmie Ci ich zebranie.

 

Dodaj komentarz