Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Z kroku na rok kryptowaluty coraz bardziej wchodzą do mainstreamu, w związku z czym zaczynają się nimi interesować osoby, które na co dzień nie mają wiele do czynienia z nowymi technologiami, blockchain i innym tego typu kwestiami. Mogą u takich osób pojawiać się pewne wątpliwości związane z obrotem kryptowalutami, które niekoniecznie oparte są na faktach, a bardziej na braku pewnej wiedzy.

Dlatego też postanowiliśmy przygotować ten materiał, w którym odpowiemy na pytanie, czy kryptowaluty są bezpieczne i wskażemy, w jaki sposób chronią one prywatność swoich użytkowników. Sprawdź koniecznie, jeśli myślisz o inwestycji w krypto!

Kryptowaluty a bezpieczeństwo i prywatność – najważniejsze informacje

Z prawnego punktu widzenia, obrót kryptowalutami (ich sprzedaż, kupno, wymiana) jest w pełni legalny, przy czym w jego trakcie mogą powstać zobowiązania podatkowe, które trzeba uregulować, tak, jak zobowiązania związane z innymi typami inwestycji (grą na giełdzie, wymianą tradycyjnych walut). Warto wskazać, że systemy kryptowalutowe kładą duży nacisk na prywatność i bezpieczeństwo użytkownika.

Dzięki temu z jednej strony wszystkie transakcje są publiczne i nie da się ich podrobić ani sfałszować (ponieważ dane przechowywane są przy wykorzystaniu technologii blockchain), a z drugiej – strony transakcji są anonimowe. Do założenia portfela kryptowalutowego nie jest wymagane przedstawienie i wylegitymowanie się dokumentem tożsamości czy podanie całego szeregu wrażliwych danych, po których można łatwo kogoś zidentyfikować.

Oczywiście, jak wszędzie w Internecie (i ogółem wszędzie w życiu), trzeba zachować podczas prowadzenia działań związanych z kryptowalutami ostrożność. Czyli między innymi nie dawać nikomu danych dostępu do swojego portfela kryptowalutowego, unikać podejrzanych, mało znanych platform do wymiany kryptowaluty, robić dobry research przed inwestycją w nową kryptowalutę. Zastosowanie się do tych kilku prostych zasad powinno znacząco zmniejszyć szanse na padnięcie ofiarą oszustwa.

Inwestycja w jakie kryptowaluty jest najbezpieczniejsza?

Kurs każdej kryptowaluty, w tym tych najbardziej znanych i działających najdłużej, może w dowolnej chwili gwałtownie wzrosnąć lub spaść. Zawsze trzeba być gotowym na utratę zainwestowanych środków, w związku z czym nie powinno się inwestować więcej niż jest się w stanie stracić bez rujnowania swojej sytuacji finansowej.

Jednocześnie nie da się ukryć, że w przypadku starszych, bardziej znanych kryptowalut, jak Bitcoin, nie musimy obawiać się, że twórcy dokonają oszustwa typu rug pull, co zdarza się przy niektórych nowych kryptowalutach. Jeśli więc zależy nam na wyższym poziomie bezpieczeństwa, warto myśleć przede wszystkim o najpopularniejszych kryptowalutach z długą historią.

Dodaj komentarz