Zawarcie umowy kredytowej wiąże się z poważnym zobowiązaniem, na które trzeba się odpowiednio przygotować. Nie chodzi jedynie o budowanie pozytywnej historii i zdolności kredytowej, ale także przeanalizowanie umowy oraz poszerzenie swojej wiedzy na temat produktów finansowych, które oferowane są przez banki. Jeśli chcesz, aby spłata zobowiązania nie stanowiła dla Ciebie żadnego problemu i nie była pełna niespodzianek, to poznaj kilka informacji, które musisz znać, zanim podpiszesz umowę z bankiem.
Kwota kredytu zależy od Twojej zdolności kredytowej
To ile według banku jesteś w stanie pożyczyć i oddać wraz z odsetkami zależy od Twojej zdolności kredytowej. Składają się na nią nie tylko Twoje dochody, ale także stan cywilny, wiek, liczba osób, które masz na utrzymaniu, a nawet praca, jaką wykonujesz. Jeśli chcesz ubiegać się o duże kredyty np. kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy, to przed złożeniem wniosku warto zadbać o ocenę punktową w BIK i o to, aby Twoja zdolność kredytowa była przekonywująca dla banku. Pamiętaj też o tym, aby samodzielnie obliczyć, na jaką ratę kredytu będzie Cię stać. To, że bank oferuje Ci wysokie kredyty, nie oznacza, że będą one dla Ciebie łatwe do spłaty. Czasem lepiej postawić na mniejszy kredyt z niską, ale możliwą do spłaty ratą niż taki, który obciąża domowy budżet i po spłacie raty zostaje Ci niewiele pieniędzy.
Oprocentowanie
Oprocentowanie kredytu może być stałe lub zmienne. Oznacza to, że jeśli zdecydujemy się na oprocentowanie zmienne, to możemy się spodziewać tego, że podczas spłaty nasza rata może maleć lub rosnąć w zależności od tego, jaka sytuacja panuje aktualnie na rynku finansów. Oprocentowanie kredytów w złotówkach ustala się przy pomocy stawki Wibor. Kredyty w dolarach oraz frankach szwajcarskich określa Libor. Istnieje także Euroibor, który określa oprocentowanie kredytów w euro.
Rodzaje kredytów
Rynek finansów jest na tyle bogaty i rozwinięty, że każdy może dopasować do swoich potrzeb rodzaj kredytu. Istnieje już kredyt inwestycyjny, hipoteczny, samochodowy, a nawet studencki. To tylko niewielka ich cześć, a banki mają w zanadrzu jeszcze wiele innych produktów finansowych, które dedykowane są różnym klientom i ich potrzebom. Zanim więc zdecydujesz się na jakiś konkretny produkt, warto, abyś wiedział, jakie masz jeszcze do wyboru. Dzięki temu dobierzesz kredyt inwestycyjny, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i zadowala Cię w stu procentach.
Rodzaj rat
Możesz co miesiąc płacić taką samą sumę rat lub na początku płacić niższe, które po czasie będą rosnąć. Drugie rozwiązanie opłaca się osobom, które w tym momencie zarabiają więcej pieniędzy, ale w przyszłości ich dochody się zmniejsza, bo np. przejdą one na emeryturę.