Z czego słyną Tarnowskie Góry?

Z czego słyną Tarnowskie Góry?

Tarnowskie Góry to blisko 62-tysięczne miasto położone w południowej części Polski, należące do województwa śląskiego, w którym siedzibę ma powiat tarnogórski. W obecnym obszarze miasta niegdyś funkcjonowała tutaj niewielka wieś o nazwie Tarnowice, a w niej powstawały liczne kopalnie srebra. Po staropolskiemu oznacza „gory” oznaczają kopalnie i w ten sposób powstała nazwa Tarnowskie Góry. Wiadomości Tarnowskie Góry można znaleźć między innymi na portalu tarnowskie24.pl, a jeśli chcesz poznać atrakcje tego miejsca to czytaj dalej, dowiesz się w ten sposób więcej o tym co ma do zaoferowania to miasto.

​Zabytkowa Kopalnia Srebra

Jest to jedyne w swoim rodzaju miejsce w którym można przyjrzeć się z bliska temu jak niegdyś przebiegało wydobycie srebra w tutejszej kopalni. Zwiedzanie odbywa się podziemną trasą, która przebiega w triasowych dolomitach i wapieniach. Samo zwiedzanie uatrakcyjniają filmy, zdjęcia oraz wizualizacje. Jest także możliwość przepłynięcia łodzią. Trasa ta czynna jest już od roku 1976 i prowadzi przez tereny dawnej kopalni „Fryderyk”. Warto jeszcze wspomnieć, że oprócz zwiedzania podziemi do dyspozycji turystów na powierzchni oddano Skansen Maszyn Parowych. Część ze znajdujących się tutaj maszyn jest bezpośrednio związana z górnictwem oraz wydobyciem.

​Rynek w Tarnowskich Górach

Odwiedzając Tarnowskie Góry trzeba koniecznie zobaczyć wyremontowany między rokiem 2020 i 2021 rynek. Ostatni remont dotyczył wschodniej części płyty rynku na którym ustawiono między innymi nowe ławki oraz zamontowano zdrój uliczny wraz z poidełkiem dla zwierząt. Na rynku znajdziemy także zabytkową studnię, która pochodzi z lat pięćdziesiątych XX wieku. Jest to rekonstrukcja jeden z dwóch niegdyś istniejących na rynku studni. Warto zwrócić uwagę na fakt, że oprócz studni odtworzono również wygląd XIX wiecznego bruku na podstawie dostępnych rycin. Sam kształt rynku w porównaniu do rynków innych miast jest raczej nieregularny, w formie przypominającej trapez. Ma to uzasadnienie historyczne, ponieważ niegdyś górnicy, którzy prowadzili tutaj wydobycie nie zwracali szczególnej uwagi na miejsce w którym stawiali swoje domy. Ważne było wtedy łatwy dostęp do szybów wydobywczych. Ta nieregularna forma rynku została zachowana po dziś dzień. Przebywając na rynku warto zwrócić szczególnie uwagę na znajdujący się tutaj Ratusz Miejski z 1898 roku, odnowiony w roku 2010 oraz liczne kamieniczki, które były niegdyś użytkowane przez najbogatszych mieszkańców miasta – gwarków tarnogórskich.

Dodaj komentarz