Kredyt hipoteczny: co to jest?

Kredyt hipoteczny: co to jest?

Kupno pierwszego mieszkania jest bardzo ważnym krokiem w życiu każdego człowieka. Zazwyczaj związane jest też z wieloletnimi zobowiązaniami. Mało kogo stać na wybudowanie domu lub kupno mieszkania bez pomocy finansowej banku. Dlatego decydując się na kupno mieszkania bardzo często sięgamy po kredyt hipoteczny? Czym jest i jak działa kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny: co to jest?

Kredyt hipoteczny to jeden z wielu produktów bankowych, który umożliwia realizację naszych marzeń. Jednak wyróżnia go rodzaj zabezpieczenia, czyli hipoteka. Co to jest? Hipoteka to rzeczowy środek zabezpieczenia, w tym przypadku nieruchomość: mieszkanie lub dom. Oznacza to, że jeśli nagle przestaniesz spłacać kredyt hipoteczny, to bank uzyska prawo do przejęcia twojej nieruchomości. Można, by powiedzieć, że to bank kupuje ci mieszkanie, które ty następnie mu spłacasz. Jeśli przestaniesz, to bank zyskuje do nieruchomości prawo. Jest to zabezpieczenie dla banku przed utratą pieniędzy i problemem z egzekwowaniem spłaty. 

Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym. Oznacza to, że możesz go przeznaczyć tylko na konkretną rzecz. W tym przypadku mieszkanie lub budowę domu. Jako kredytobiorca, wraz z podpisaniem umowy zobowiązujesz się do spłaty długu w wyznaczonym terminie wraz z odsetkami. 

Jak uzyskać kredyt hipoteczny?

Przy kredycie hipotecznym wymagany jest wkład własny, który zazwyczaj wynosi 20%. Zdarzają się też oferty z 10% wkładem własnym, jednak są one coraz rzadsze. Wybierając ofertę kredytu hipotecznego pamiętaj, aby sprawdzić nie tylko jego oprocentowanie, ale również prowizję oraz wszelkie opłaty dodatkowe. Samodzielny wybór najkorzystniejszej oferty jest trudnym zadaniem. Wymaga znajomości tematu oraz dokładniej analizy. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów. Doradcy z Habza Finanse porównają za ciebie wiele ofert i wybiorą tę, która będzie najbardziej dopasowana do twoich potrzeb. 

Kredyt hipoteczny: co musisz wiedzieć?

Dzięki długiemu okresowi spłaty kredyt hipoteczny pozwala na uzyskanie bardzo dużych sum. Nierzadko zdarza się, że okres spłaty wynosi nawet 40 lat. Dzięki temu możesz mieć stosunkowo niskie miesięczne raty spłaty, które nie nadwyrężą twojego budżetu domowego. Pamiętaj, że im większy posiadasz wkład własny, tym mniejszą kwotę kredytu będziesz potrzebować. Oznacza to, mniejszą kwotę do spłaty. Pamiętaj także, że żeby dostać kredyt hipoteczny musisz posiadać zdolność kredytową. Kredyt hipoteczny jest jedną z najpopularniejszych w Polsce form finansowania mieszkania lub domu. 

Dodaj komentarz