Zmiana pracy a kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

Zmiana pracy a kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

Przed udzieleniem kredytu hipotecznego banki bardzo uważnie sprawdzają zdolność kredytową swojego klienta. W przypadku stałej pracy, a także odpowiednio wysokich zarobków są duże szanse na otrzymanie finansowania. Istotny jest nie tylko rodzaj umowy, ale również i staż pracy u obecnego pracodawcy, gdyż to świadczy o stabilności zatrudnienia. W tej sytuacji kredyt hipoteczny a zmiana pracy przed bądź podczas wnioskowania nie wydaje się być dobrym pomysłem. 

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy przed złożeniem wniosku

Wysokie dochody nie wystarczą do oszacowania zdolności kredytowej. Bank wnikliwie prześwietla klienta pod względem formy zatrudnienia, wykonywanego zawodu, a także stażu pracy. Najbardziej wiarygodne dla banku są oczywiście osoby zatrudnione na czas nieokreślony. Zakłada się, że kredyt hipoteczny mogą uzyskać klienci, którzy:

  • są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas określony i pracują przynajmniej 6 miesięcy u tego pracodawcy
  • przynajmniej od 3 miesięcy pracują na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony
  • mają umowę zlecenie ważną przez kolejne pół roku bądź rok i pracują już na podstawie tej umowy 6–12 miesięcy
  • od roku wykazują dochody z własnej działalności gospodarczej.

Zmiana pracy przed złożeniem wniosku o finansowanie będzie skutkować odmową ze strony banku. Instytucja musi mieć gwarancję, że klient będzie w stanie spłacać swoje zobowiązania przez następne lata. W takim wypadku okres próbny nie kwalifikuje się do uzyskania zgody na kredyt hipoteczny.

Zmiana pracy w okresie kredytowania

Kredyt hipoteczny najczęściej zaciąga się na 25-30 lat. W tym wówczas czasie większość Polaków zmieni pracę przynajmniej raz i nie ma w tym nic złego oczywiście. Instytucje także nie mogą ingerować w aktywność zawodową swych klientów czy poprawianiu swojej sytuacji finansowej. Jeżeli wpłaty realizowane są przez kredytobiorcę terminowo, bank nie wnika w jaki sposób zarabiamy. W tym przypadku zmiana pracy nic nie zmienia w kredycie hipotecznym. Czasem jednak umowy sporządzone przez bank zawierają zapis zobowiązujący kredytobiorcę do powiadomienia instytucji o zmianie pracy.

Założenie własnej działalności gospodarczej w trakcie kredytowania.

Zmiana formy zatrudnienia nie wpływa w żaden sposób na umowę kredytową, ponieważ bank nie może nam zabronić zmienić pracę. Jeżeli kredytobiorca zamierza otworzyć własną działalność i zostać przedsiębiorcą. instytucja nie ma prawa ingerować w życie zawodowe swoich klientów i ich plany. Przed takim krokiem jednak należy dokładnie oszacować czy dochody z owej działalności będą wystarczające, aby swobodnie i należycie wywiązywać się z warunków podpisanej umowy. Raty muszą być spłacane zgodnie z harmonogramem kredytu hipotecznego. 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz