W co inwestować w czasie kryzysu?

W co inwestować w czasie kryzysu?

W co inwestować w czasie kryzysu?

W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, że gdy świat pogrąża się w kryzysie, musimy podjąć decyzję co zrobić z naszymi oszczędnościami. Czy je zachować i trzymać w gotówce, wpłacić do banku i oddać na lokatę, czy może zainwestować?

Bezpieczne inwestycje

Inwestowanie w czasie kryzysu nie należy do najprostszych zadań, albowiem zaczynamy mieć obawy, czy jest to dobry moment, żeby ulokować gdzieś nasze pieniądze. Historia natomiast pokazuje, że najcześciej najgorszą podejmowaną decyzją było właśnie trzymanie gotówki i wstrzymywanie się od inwestycji. W czasie kryzysu inflacja zazwyczaj szaleje, a jest to zabójcze dla naszych oszczędności. Istnieje wiele rodzajów inwestycji, możemy podjąć większe ryzyko i oczekiwać wyższych zwrotów, bądź przejść przez ten moment bezpiecznie i z pewną dozą spokoju.

Złoto

Spotkałeś się zapewne ze stwierdzeniem, że złoto jest najbezpieczniejszą inwestycją. Jest w tym trochę racji, ale trzeba podejść do tematu z chłodną głową. Złoto na przestrzeni lat wypada bardzo dobrze. Potrafi w dłuższym terminie utrzymać swoją wartość i pozwoli nam wyciągnąć swoje oszczędności z dużym prawdopodobieństwem zysku. Trzeba mieć jednak na uwadze, że mowa tutaj o inwestowaniu długoterminowym. Złoto w krótki terminie potrafi wahać się o nawet kilkanaście procent. Jeśli spojrzymy na wykres wyceny złota w terminie dłuższym zauważymy, że tendencja jest zdecydowanie wzrostowa. W przeciągu kilkudziesięciu lat, złoto zdecydowanie zyskuje na wartości. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że jest to tylko złudzenie, ponieważ w długim terminie zdecydowanie spada też wartość naszego pieniądza, stąd też te fikcyjne wzrosty ceny złota. Jest to na pewno ciekawa opcja na utrzymanie wartości swojego majątku w stosunku do innych aktywów, dlatego warto się temu bliżej przyjrzeć.

Nieruchomości

Czasy się zmieniają. Coraz rzadziej widujemy już domy wielorodzinne, gdzie mieszkają 4 małżeństwa z dziećmi. Teraz każdy szuka swojego własnego konta dla siebie i rodziny. Dlatego też warto przyjrzeć się nieruchomościom, które są równie interesującą inwestycją w czasie kryzysu. Rynek nieruchomości w przeciągu ostatni lat stale się rozrasta. Na około widujemy coraz to nowsze osiedla bloków, prześcigające się miedzy sobą w swoich standardach. Oferty kupna i sprzedaży mieszkań schodzą na pniu, zapotrzebowanie jest spore i nic nie zapowiada jego spowolnienia. Jeśli tylko posiadasz zdolność kredytową, która pozwoli Ci na zakup mieszkania, warto się tym tematem zainteresować. Najważniejszą rzeczą w temacie inwestycji jest stopa zwrotu. Należy policzyć koszt zakupu mieszkania, średnią cenę za wynajem, ewentualne koszty amortyzacji mieszkania (remonty, wymiana mebli). Po zsumowaniu tych wszystkich zmiennych pozostaje nam decyzja, czy czas zwrotu tej inwestycji jest czymś, co nas zadowala.

Dodaj komentarz