Sposoby na zabezpieczenie się przed nierzetelnym kontrahentem

Sposoby na zabezpieczenie się przed nierzetelnym kontrahentem

Prowadzenie własnej działalności zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Zarówno jeśli usługi sprzedajemy, jak i kupujemy. Każdy przedsiębiorca powinien mieć zagrożenie związane z wystąpieniem braku zapłaty przez kontrahenta na uwadze. Nierzetelni kontrahenci są zmorą szczególnie w przypadku małych i średnich firm. Jak więc skutecznie zabezpieczyć się przed nierzetelnymi kontrahentami? Poznaj sposoby na zabezpieczenie płatności i zabezpieczenie zaliczki.

Czy weryfikacja wiarygodności kontrahenta jest ważna? 

Już na wstępie możemy odpowiedzieć, że jest to kluczowa kwestia. Jeśli poddamy kontrahenta odpowiedniej weryfikacji, to znacznie zmniejszamy ryzyko, że okaże się on nierzetelny. Jak to zrobić? Przede wszystkim sprawdzając kontrahenta, warto zwrócić uwagę, czy jest rzetelnym płatnikiem wobec budżetu państwa oraz innych kontrahentów. W tym celu możesz sprawdzić Krajowy Rejestr Sądowy. Informacje tam zawarte pozwolą Ci sprawdzić podstawowe informacje o firmie. Jeśli natomiast kontrahent jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, to informacji możesz szukać w Ewidencji Działalności Gospodarczej. 

Dobrym źródłem informacji są także zaświadczenia z ZUS-u i Urzędu Skarbowego o braku zaległości z płatnościami np. podatków. Z kolei informacji o niezaleganiu z opłatami względem innych kontrahentów możemy szukać w Biurze Informacji Gospodarczej, np. w Krajowym Rejestrze Długów. 

Jak zabezpieczyć transakcję? Poznaj nowoczesną platformę Sharelock

Zabezpieczenie zaliczki, lub całości płatności to sposób na zabezpieczenie się przed stratą. Z tego względu warto o nie zadbać zawczasu. Jakie są skuteczne sposoby na zabezpieczenie transakcji? Nowoczesnym rozwiązaniem jest platforma Sharelock. Wystarczy, że ściągniesz aplikację, lub też zalogujesz się za pośrednictwem strony www. Następie określisz warunki umowy (wcześniej ustalone z kontrahentem) i zaprosisz drugą stronę do dołączenia. Strona kupująca przelewa środki na dedykowany rachunek, który jest zabezpieczony przez Sharelock  – dzięki temu usługodawca zyskuje pewność, że kiedy skończy pracę, otrzyma za nią ustalone wynagrodzenie. 

Kupujący również zyskuje na zabezpieczeniu. Dzięki temu rozwiązaniu może mieć gwarancję, że gdyby wykonawca jednak okazał się nierzetelny, to środki z dedykowanego rachunku trafią z powrotem na jego konto. Po wykonaniu ustaleń umowy, środki finansowe zablokowane przez Sharelock, błyskawicznie trafiają na konto wykonawcy. Cały proces jest transparentny, sprawny i bezpieczny. 

Dodaj komentarz