Sklep internetowy czy stacjonarny?

Sklep internetowy czy stacjonarny?

sprzedaż

Handel przez Internet rozrósł się w ostatnich latach do ogromnych rozmiarów. W sieci można kupić już niemal wszystko bez najmniejszego wysiłku. Czy oznacza to koniec tradycyjnych sklepów stacjonarnych? A może jednak wciąż mają one swoją rację bytu?

Wygoda dla klientów

Dotychczasowo wielką zaletą sklepów stacjonarnych był fakt, że klient mógł obejrzeć dany towar na miejscu i wypróbować go lub przymierzyć, jeśli była taka potrzeba. W dobie bezpłatnych zwrotów i przesyłek straciło to na znaczeniu, chociaż wciąż jest pewnym plusem na korzyść tradycyjnego sklepu. Zwłaszcza dla młodych ludzi, którym ciężko jest się rozstać z technologią, znacznie ważniejsza jest możliwość szybkiego dokonania zakupu z komfortu własnego domu. Problem może się pojawić, jeśli potrzebujemy danego przedmiotu natychmiast. W dobie ekspresowych przesyłek kurierskich jest on coraz bardziej niwelowany, ale faktycznie często szybszą opcją jest pójście do sklepu stacjonarnego, jeśli znajduje się w pobliżu.

Oszczędność dla firmy

Prowadzenie sprzedaży stacjonarnej wiąże się ze sporymi kosztami, począwszy od bardzo kosztownego wynajęcia powierzchni. Pod tym względem przewagę ma strona internetowa https://finanse.net.pl/ , której utrzymanie i obsługa również kosztuje, ale znacznie mniej. Pozwala to często na obniżenie cen towarów w porównaniu z cenami w sklepach stacjonarnych, co napędza sprzedaż. Zresztą obecnie nawet sklepy, które prowadzą tylko sprzedaż stacjonarną posiadają witryny internetowe w celach marketingowych, a więc ponoszą dodatkowe koszty. Nawet nieposiadanie magazynu dla sklepu wysyłkowego nie jest problemem nie do obejścia – coraz częstsze jest wysyłanie towarów bezpośrednio z hurtowni.

Promocja sklepów lokalnych

Prowadzenie sprzedaży stacjonarnej nie wyklucza istnienia sklepu internetowego i vice versa. Obie te rzeczy mogą się wzajemnie uzupełniać, pozyskując w ten sposób coraz szerszą bazę klientów dla sklepu. Może to być zwłaszcza korzystne dla małych biznesów lokalnych, na przykład sklepów z ręcznie robioną biżuterią czy przedmiotami niszowymi, których baza klientów dla sklepu stacjonarnego może być mocno ograniczona. Otworzenie sklepu internetowego pozwala na zapoznanie się z produktami klientom z całego kraju, a nawet i świata.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy sprzedaż internetowa może wyprzeć sprzedaż stacjonarną. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, zawsze jest też możliwość prowadzenia dwóch typów sklepu jednocześnie. To, które rozwiązanie będzie najlepsze, zależy od indywidualnych cech danego biznesu.

Dodaj komentarz