Przygotowanie na rozmowę o pracę

Przygotowanie na rozmowę o pracę

Kwalifikacyjna rozmowa o pracę to najważniejsza część całej rekrutacji. To właśnie ona ma znaczący wpływ na to, czy zostaniemy zatrudnieni w danej firmie. Aby więc wypaść dobrze i zostać pozytywnie zapamiętanym przez potencjalnego pracodawcę, należy odpowiednio przygotować się na to spotkanie. Wbrew pozorom możemy mieć wpływ na to, jak zostaniemy odebrani przez osobę odpowiedzialną za rekrutację.

Skup się na profilu firmy oraz swoich kompetencjach

Dobrze napisane CV to podstawa. Schludnie napisanie tego dokumentu, skupienie się w nim na swoich mocnych cechach oraz niejako wpasowanie się w wymogi, przedstawione w ofercie pracy, jest kluczowe. To właśnie na jego podstawie rekruter jest w stanie ocenić, czy nadajemy się na dane stanowisko. Elementem, który jest w tym dokumencie najważniejszy, to bez wątpienia nasze doświadczenie. Od niego zależne jest, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę o pracę.

Aby dobrze wypaść na takim spotkaniu, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Jeżeli zależy Ci na znalezieniu pracy to nie odkładaj tego na ostatnią chwilę. Po otrzymaniu zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną koniecznie sprawdź czym dokładnie zajmuje się firma. Takie pytanie dość często pada na spotkaniu. Pracodawca w ten sposób chce sprawdzić Twoje zaangażowanie w szukanie pracy. Równie często pada pytanie o doświadczenie. W tym przypadku najlepszym wyjściem jest skupienie się na opowiadaniu o tych kompetencjach, które są możliwie jak najbardziej zbliżone do wymagań na stanowisku, o które się ubiegasz. Podczas mówienia pamiętaj, aby nie narzekać na poprzedniego pracodawcę – może to zostać źle odebrane.

Przygotowując się na rozmowę o pracę pamiętaj przede wszystkim o odpowiednim ubiorze. Wbrew pozorom pierwsze wrażenie jakie wywrzesz na pracodawcy, na ogromny wpływ na dalsze postrzeganie Twojej osoby. Dlatego za wszelką cenę unikaj luźnego i codziennego stylu. Elegancka koszula oraz uśmiech na twarzy sprawią, że zostaniesz zapamiętany pozytywnie.

Wyróżnij się na tle kandydatów

Pamiętaj, że poszukiwanie pracy to nie tylko wysyłanie setki napisanych CV. To również zbieranie informacji o danej firmie, pisanie listów motywacyjnych, a w końcu rozmowy rekrutacyjne. Zanim jednak do tego dojdzie musimy stoczyć batalię o wyróżnienie się spośród innych kandydatów. Dlatego zadbaj o to, aby Twoje CV wyglądało schludnie i przejrzyście.

Równie ważna jest sama forma wysłania Twojej aplikacji. Postaraj się, aby zawierała ona zwroty grzecznościowe, zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz żeby była wysłana w odpowiednim formacie, wymaganym przez pracodawcę.

Dodaj komentarz