Coraz więcej firm, na skutek epidemii koronawirusa, decyduje się przejść na pracę zdalną, zastępując tym samym tradycyjną pracę biurową. Wydaje się to dosyć problematyczne, gdyż przez lata pracy w biurze zostały ustalone pewne schematy, szlaki komunikacyjne czy nawet godziny pracy. Praca zdalna rządzi się jednak innymi prawami. Możemy próbować przenieść firmowe zwyczaje stacjonarne na grunt pracy zdalnej, lecz możemy również zbudować zupełnie inny model pracy, który wbrew wcześniejszych oczekiwaniom, może nam posłużyć przez lata. Wszystko dlatego, że pracodawcy odkryli korzyści pracy zdalnej w postaci na przykład ograniczenia kosztów. Co więcej, pandemia zdaje się nie odpuszczać, a eksperci szacują, że może potrwać nawet kilka lat.
Tryb godzinowy
Godzinowy tryb pracy doskonale sprawdza się w biurze, gdzie dany pracownik przebywa taką ilość godzin dziennie, jaką przewiduje jego etat. Nawet, jeśli weźmiemy pod uwagę możliwość wprowadzenia elastycznego czasu pracy, suma godzin spędzonych w biurze i tak musi być zgodna w danym okresie rozliczeniowym przyjętym przez firmę. Tryb godzinowy można również z powodzeniem zastosować przy pracy zdalnej – każdy pracownik wykonuje swoje obowiązki w określonym indywidualnie bądź grupowo czasie, po czym kończy on pracę.
Tryb zadaniowy
Innym rozwiązaniem, które chętnie wykorzystują pracodawcy, jest tryb zadaniowy. Polega on na wyznaczeniu konkretnych zadań na dany dzień bądź tydzień oraz czasu, w jakim mają być one wykonane. Pracownik może wykonywać powierzone obowiązki kiedy tylko chce: w dzień, w nocy, w weekend. Dla pracodawcy znaczenie ma efekt, a nie czas, w którym zadania są wykonywane. Taki tryb doskonale sprawdza się w zawodach informatyka, księgowego czy architekta, jednak trudno o nim mówić w przypadku na przykład obsługi klienta.
Elastyczność przede wszystkim
Każdy pracodawca ma prawo zarządzać czasem pracy pracowników, jednak coraz częściej to podwładni przejmują stery, szczególnie w przypadku pracy zdalnej. Odchodzi się bowiem od sztywno określonych godzin pracy na rzecz efektów, jakich może oczekiwać pracodawca. W gestii pracownika pozostaje natomiast takie rozdysponowanie własnym czasem, aby móc w porę oddać pracodawcy gotowe projekty. Pracownicy cenią sobie tego typu elastyczność w przypadku pracy zdalnej, która może być dodatkowo wykonywana z dowolnego miejsca, niekoniecznie z domu. Oznacza to, że w przyszłości możemy spodziewać się przejścia na zadaniowy tryb pracy, jednak musiałby on zostać szerzej omówiony w przepisach prawa pracy.