Praca na etacie czy własna działalność gospodarcza?

Praca na etacie czy własna działalność gospodarcza?

Większość z nas już od małego planuje swój przyszły zawód. Zazwyczaj plany te ulegają wielokrotnym modyfikacjom. W końcu przychodzi czas, kiedy faktycznie możemy zdecydować o rozwoju swojej kariery. Taka decyzja z reguły przypada na okres po ukończeniu szkoły średniej lub studiów. Wtedy też możemy zdecydować, czy pójdziemy do pracy na etat, a może spróbujemy swoich sił z własną działalnością gospodarczą.

Co jest potrzebne, aby założyć firmę?

Własna firma wymaga wiele pracy. Idąc na etat, nie potrzebujemy w zasadzie niczego, poza umiejętnościami określonymi w rekrutacji. Decydując się na założenie działalności, sytuacja wygląda inaczej. Już na początku powinniśmy posiadać plan na biznes. Nie stworzymy jednak planu bez pomysłu na naszą działalność. Chociaż wykonanie jest dużo ważniejsze niż sam pomysł, to jednak musimy wiedzieć, w którym kierunku chcemy iść. Często założenie działalności wiąże się także z kosztami, które wynikają na przykład z potrzeby zakupu niezbędnego sprzętu. Sama rejestracja działalności jest bezpłatna, ale nasz plan może już zakładać pewne koszty. Nie jest to jednak reguła, bo coraz więcej osób decyduje się na internetowy biznes, który nie wymaga kapitału. Jeżeli chcemy założyć działalność, to musimy mieć na nią pomysł i opracować, chociaż zarys planu działania. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, ale działanie bez planu jest ryzykowne.

Kto powinien pomyśleć o własnej działalności?

W szczególności powinny zastanowić się nad tym osoby, które cenią sobie swobodę działania. We własnej firmie samemu ustalamy sobie czas i miejsce pracy. Rzeczywistość jest jednak nieco inna, niż pokazują to internetowe reklamy. Na początku czeka nas dużo pracy, która często przekracza standardowe osiem godzin dziennie. Pracując na etacie, po ośmiu godzinach wychodzimy z pracy i nie musimy już o niej myśleć. Prowadzenie firmy to coś zupełnie innego. Nasze zarobki będą wynikały z naszej efektywności, a nie sztywno ustalonej umowy. Nie ma tutaj górnej granicy miesięcznego dochodu, jednak nikt nie gwarantuje nam też żadnych pieniędzy. Oczywiście świadcząc usługi, możemy zawierać długoterminowe umowy. Jednakże prowadząc sklep, nigdy nie wiemy, jaka będzie miesięczna sprzedaż. Własna działalność to w szczególności rozwiązanie dla osób ambitnych, które nie boją się wyzwań i są gotowe ponieść ewentualną porażkę. To również rozwiązanie dla osób, które lubią uczyć się nowych rzeczy, bo prowadzenie biznesu często wymaga stałego dokształcania się. Szczególnie jeśli chcemy cały czas zwiększać skalę działania.

Dodaj komentarz