Powody dla których określenie misji firmy jest takie ważne

Powody dla których określenie misji firmy jest takie ważne

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy jak ważna w prowadzeniu własnej firmy jest misja. Często pomijana i bagatelizowana, schodzi na dalszy plan przy zakładaniu interesu lub planowaniu jego rozwoju. Moim zdaniem to o niej, jako pierwszej powinnaś pomyśleć  przed podjęciem jakichkolwiek działań odnośnie wdrażania w życie własnej firmy.

Dlaczego w pierwszej kolejności powinnaś opisać misję?

Wyznaczy kierunek

Misja firmy swego rodzaju uzasadnienie prowadzenia biznesu i kierunek w jakim będziesz podążać, a także na jego podstawie ustalać sobie cele.

To przyszłość firmy

Wielu przedsiębiorców myli misję firmy z wizją. Wizja komunikuje jak twoja firma będzie wyglądać za 5 czy 10 lat, misja natomiast mówi o tym jak zarządzać nią dziś aby dotrzeć tam gdzie zakładasz.

Ułatwi podejmowanie decyzji

Jeżeli kiedykolwiek utkniesz i nie będziesz wiedziała co dalej robić w swoim biznesie, to misja pomoże ci ruszyć z miejsca. Powinna być kompasem dla twojej firmy do odkrywania nieznanego dotąd lądu oraz wyznaczać granice w jakich możesz poruszać się aby osiągnąć założone cele.

Będzie podstawą do nawiązania współpracy

Wyobraź sobie, że rozpoczynasz współpracę z grafikiem lub copywriterem, obcym człowiekiem, który nic o tobie nie wie. Misja firmy pozwoli mu zrozumieć ciebie i twój biznes, to co robisz, dlaczego i dla kogo to robisz.

Pozwoli łatwiej wprowadzić zmiany

We wszystkich z nas, nagłe zmiany powodują niepewność, jednak w przypadku prowadzenia swojego biznesu są one nieuniknione. Czasami jednak można tak zagalopować się w swoim działaniu, że zapomina się o tym co jest na prawdę ważne. Tu z pomocą znów przychodzi misja, która przypomni ci, że nie prowadzisz firmy po to by zbierać nowe lajki na facebooku, ale po to by rozwiązywać problemy swoich klientów.

Wykreuje strategię

Potrzebujesz misji po to by nie skupiać się na podpatrywaniu i bezmyślnym kopiowaniu konkurencji, a samej tworzyć strategię i pomysły na rozwój swojej firmy.

Jak stworzyć misję własnej firmy?

Jeżeli zakładasz kobiecy interes z nastawieniem wyłącznie na zyski, możesz od razu dać sobie spokój i zmienić plany. W dzisiejszych czasach, aby klient dokonał u ciebie zakupu musisz zaspokajać jego potrzeby oraz przedstawić mu wartość dodaną jaka płynie w związku z nabyciem twojego towaru lub usługi. Zamiast sprzedawania książeczek dla dzieci spróbuj sprzedać wiedzę i rozwój, zamiast usług psychologicznych czy dietetycznych, zmianę życia na lepsze.

zadaj sobie pytanie po co, oprócz zarabiania pieniędzy chcesz założyć własną firmę?
do jakich klientów skierowane są twoje usługi lub towary?
jaką potrzebę swoich klientów zaspokajasz?
do czego dążysz?

Dodaj komentarz