Obsługa prawna IT – jak wygląda w praktyce?

Obsługa prawna IT – jak wygląda w praktyce?

Branża IT rozwinęła się w ciągu ostatnich kilku dekad w błyskawicznym tempie. Stworzyło to dla niej ogrom nowych możliwości, ale też szereg wyzwań – w tym wyzwań natury prawnej. Nie ze wszystkimi z nich firmy są w stanie radzić sobie same, a wręcz przeciwnie – działanie na własną rękę jest niezalecane.

Zwłaszcza, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa, które nie mogą pozwolić sobie na stworzenie własnego działu prawnego (bądź z różnych względów nie chcą tego zrobić). W rozwiązaniu tego problemu pomoże obsługa prawna IT przez zewnętrzną kancelarię. Komu dokładnie się ona przyda i jak wygląda w praktyce?

Jakim firmom przyda się obsługa prawna IT?

Obsługa prawna IT może się kojarzyć głównie z deweloperami oprogramowania, software house’ami, a także producentami hardware’u (sprzętu komputerowego różnego rodzaju). Faktycznie, tego typu podmioty są częstymi klientami kancelarii prawnych specjalizujących się w IT – jednak nie tylko one.

Wsparcie prawne z tego zakresu przyda się także każdemu przedsiębiorstwu, które wdraża w swoje działania różnorakie rozwiązania informatyczne, niezależnie od branży. Przykładowo, chce udostępnić swoim klientom aplikację mobilną lub e-sklep. Kancelaria może przyjąć się m.in. opracowaniem regulaminu sklepu czy aplikacji, który zabezpieczy firmę i pozwoli uniknąć niejasności przy rozstrzyganiu ewentualnych sporów. To tylko jedna z wielu dostępnych możliwości.

Obsługa prawna IT – w jakich zadaniach może się ona przydać?

Jak już wspomniano, prawnicy zajmują się między innymi opracowywaniem regulaminów – ale też wielu innych dokumentów, takich jak chociażby umów o wykonanie aplikacji, strony internetowej, pozycjonowania i nie tylko. Wiedza i doświadczenie prawnika zapewnią, że w dokumencie uwzględnione zostaną kluczowe dla branży IT i konkretnie danej usługi klauzule.

Zagadnienia związane z licencjami, prawami autorskimi klauzulami poufności, przetwarzaniem danych osobowych czy strukturyzowaniem i przekształcaniem spółek również nie są wyspecjalizowanym kancelariom obce. Nie są to kwestie proste i bez pomocy specjalisty bardzo łatwo byłoby o potencjalnie kosztowną pomyłkę (np. przetwarzanie danych osobowych użytkownika w nieodpowiedni sposób czy bez wystarczająco jasno wyrażonej zgody).

Adwokaci i radcowie prawni z kancelarii wyspecjalizowanych w IT mogą oczywiście także pełnić rolę pełnomocników procesowych, w przypadku, gdy spór (np. z klientem czy kontrahentem) trafi do sądu. Zanim jednak do tego dojdzie, ich ekspertyza przyda się w ramach negocjacji, mediacji bądź innych metod rozstrzygania sporów.

Dodaj komentarz