Spośród wszystkich metali szlachetnych to złoto od zawsze cieszyło się największym powodzeniem. Wynikało to nie tylko z rzadkości tego kruszcu, ale też jego walorów estetycznych – złote monety czy biżuteria od zawsze budziły większe pożądanie od swoich srebrnych odpowiedników. Nie każdego jednak stać na inwestowanie w złoto, a tańsze, lecz znacznie bardziej popularne srebro wydaje się być doskonałym zamiennikiem dla najszlachetniejszego spośród kruszców. Czy długoterminowa lokata środków w srebrze jest opłacalna dla inwestorów indywidualnych? Jakie są najważniejsze zalety inwestycji w srebro?
Srebro – stabilność ceny, prostota zbytu
Tak samo jak pozostałe metale szlachetne, inwestycja w srebro ma na celu przede wszystkim długoterminową ochronę posiadanego kapitału. Choć na handlu kruszcami można rzecz jasna zarobić, a ceny srebra regularnie się zmieniają, tak naprawdę jednak metale inwestycyjne mają na celu przede wszystkim zrównoważenie negatywnego wpływu inflacji oraz ewentualnej niestabilności na rynku finansowym.
Dlatego właśnie srebro, nawet w niewielkich ilościach, jest idealnym zabezpieczeniem w przypadku kryzysu sektora bankowego – choć w 2008 roku Polska przeszła przez światową recesję jako zielona wyspa na tle reszty Europy, niedawna pandemia koronawirusa już znacząco namieszała w finansach publicznych, a zdaniem ekspertów obecna sytuacja jest jedynie wstępem do kolejnego, znacznie poważniejszego kryzysu. W takiej sytuacji ulokowanie choć części oszczędności w srebrze wydaje się być bezpiecznym rozwiązaniem.
Jaki rodzaj srebra inwestycyjnego warto jest wybrać?
Sztabki, biżuteria, monety bulionowe, a może wycofane z obiegu numizmaty – jaki rodzaj srebra inwestycyjnego jest obecnie najkorzystniejszy? W przypadku większych inwestycji optymalne są rzecz jasna sztabki zawierające większe ilości srebra. Choć zakup srebrnej sztabki wymaga wyłożenia niemałej gotówki, ta forma przechowywania kruszcu jest łatwa do odsprzedania. Dobrym rozwiązaniem są rzecz jasna monety bulionowe, które ze względu na mniejszą zawartość wagową srebra są znacznie łatwiejsze do upłynnienia na gotówkę.
Hitem rynku metali szlachetnych są także srebrne monety z PRL-u (XXX lat PRL oraz inne) – przez ich ogromne nakłady nie mają one wartości numizmatycznej, a niska próba srebra sprawia, że są one niezwykle tanie i nieopłacalne do podrobienia. W przypadku mniejszych inwestycji warto jest wybrać właśnie tę formę przechowywania srebra. Natomiast należy się wystrzegać srebrnej biżuterii oraz innych numizmatów – ta pierwsza jest trudna do sprzedania, wartość tych drugich zależy natomiast nie od ceny kruszcu, a wartości kolekcjonerskiej, która można się znacząco zmieniać w czasie.