Na jakie świadczenia możesz liczyć jako ofiara wypadku?

Na jakie świadczenia możesz liczyć jako ofiara wypadku?

Świadczenia, jakie otrzymują ofiary wypadków są coraz wyższe, a ta forma zadośćuczynienia staje się niezwykle popularna. Podpowiadamy, w jaki sposób można je uzyskać i kto może się o nie starać.

Odszkodowania powypadkowe coraz popularniejsze

Tylko w ubiegłym roku tego typu świadczenia wyniosły blisko 1,3mld zł, a od kilku lat odnotowuje się znaczny wzrost zainteresowania nimi. Najwięcej odszkodowań otrzymują osoby i rodziny ofiar szkód osobowych czyli wypadków, których skutkiem jest utrata:

sprawności,
zdrowia,
życia.

Z czego to wynika? Otóż w roli poszkodowanych występują również osoby, które uległy wypadkowi kilka, a nawet kilkanaście lat temu. Kluczem do furtki stał się art.442 § Kodeksu cywilnego, który informuje nas, że jeśli szkoda wynikła z przestępstwa, roszczenie o jej naprawienie ulega przedawnieniu po upływie 20 lat.

O jaką formę odszkodowania można się ubiegać?

Ofiara wypadku może ubiegać się o świadczenie w postaci:

zwrotu kosztów leczenia oraz / lub rehabilitacji;
renty – przysługuje ona osobom, które utraciły całkowitą lub częściową zdolność do wykonywania pracy;
renty dla osób, które pozostawały na utrzymaniu śmiertelnej ofiary wypadku;
zadośćuczynienia za cierpienie oraz straty moralne.
Coraz wyższe kwoty odszkodowań

Rosnące zainteresowanie tego typu świadczeniami wynika również z faktu, że ich sumy są coraz wyższe. Jeśli jednak myślicie, że dzieje się, ponieważ firmy ubezpieczeniowe postanowiły nieść większą pomoc poszkodowanym, jesteście w błędzie. Wysokie i wciąż rosnące kwoty tego typu świadczeń, biorą się z postanowień sądowych. W ten sposób możemy otrzymać nawet kilkaset tysięcy złotych (odszkodowanie dla rodzin ofiary śmiertelnej wypadku).

Gdzie szukać pomocy w wywalczeniu wyższego odszkodowania?

Wybierając kancelarię odszkodowawczą sprawdź kilka ofert oraz doświadczenie firmy, która Cię interesuje

Aby móc otrzymać wysoką kwotę odszkodowania, warto zgłosić się do kancelarii odszkodowawczej. Oferty tego typu usług znajdziemy bez problemu w sieci, ale także …na słupach ogłoszeniowych. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z takiej pomocy powinniśmy jak najdokładniej prześwietlić interesującą nas firmę. Dlaczego? Ponieważ wśród tego rodzaju usługodawców coraz częściej pojawiają się oszuści, którzy bazują na niewiedzy i desperacji poszkodowanych.

Jak znaleźć dobrą kancelarię odszkodowawczą?

W sporze o wyższe odszkodowanie mogą nam pomóc również prawnicy, adwokaci czy radcy prawni. Jeśli jednak wolimy skorzystać z usługi kancelarii, zweryfikujmy następujące informacje czy:

prawnik, który ma zająć się naszą sprawą posiada już udokumentowane doświadczenie w branży;
kancelaria ponosi koszta sprawy sądowej, a my rozliczamy się z nią dopiero po wypłaceniu odszkodowania;
kancelaria nie pobiera prowizji wyższej niż 20% uzyskanego odszkodowania;
w umowie z kancelarią, ta zobowiązuje się do informowania nas o każdym poczynionym przez nią kroku oraz do konsultowania każdego działania z nami.

Zanim wyruszysz na wojnę o wyższe odszkodowanie powypadkowe, przygotuj sobie oferty kilku firm. Nie spiesz się. Porównaj warunki umów. Nie ulegaj pokusie niskiej kwoty za usługę. Sprawdź też koniecznie, jakie opinie w sieci krążą o interesującej Cię firmie.

Dodaj komentarz