Maski jednorazowe – jak wybrać odpowiedni model?

Maski jednorazowe – jak wybrać odpowiedni model?

Mimo, że maski jednorazowe obecnie kojarzą nam się głównie z pandemią, to zastosowanie mają w różnych dziedzinach życia. Są niezbędnym wyposażeniem na przykład lekarzy. Bez maseczek nie mogą się obejść także budowlańcy, którzy wystawieni są na szkodliwe działanie pyłów. Jaka powinna być maska jednorazowa i którą wybrać?

Maski jednorazowe medyczne

Maski ochronne medyczne wykorzystywane są najczęściej w szpitalach. I to na długo przed pandemią. Należą do obowiązkowego wyposażenia np. chirurga, ale także nosi je każdy pracownik izby chorób zakaźnych. Maski jednorazowe chronią przed limfą, drobnoustrojami, naskórkiem czy włosami. Zabezpieczają usta oraz nos, przez które wirusy lub inne zanieczyszczenia mogą dostać się do organizmu. 

Maski medyczne, żeby faktycznie spełniały swoje zadanie muszą posiadać odpowiedni certyfikat. Zatwierdza on, że produkt charakteryzuje się wysokimi właściwościami filtracyjnymi i zapewnia wysoką ochronę. Maseczki medyczne składają się z trzech warstw włókniny. Tym samym są najgrubszymi maskami jednorazowymi dostępnymi na rynku. Ograniczają zarówno wydostawanie się cząsteczek zakaźnych na zewnątrz, jak i do wewnątrz. Należy jednak pamiętać, że żeby maski jednorazowe spełniały swoje zadanie, faktycznie musimy zmieniać je po każdym użytkowaniu, a nie raz na tydzień. 

Jednorazowe maski pyłowe 

Maski jednorazowe znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle medycznym. Równie często wykorzystuje się je w budowlance. Maski jednorazowe chronią nie tylko przed wirusami, ale także mają swoją odmianę przeciwpyłową. Maski przeciwpyłowe ochraniają drogi oddechowe przed szkodliwym zapyleniem. Jednocześnie pozwalają na komfortowe wykonywanie pracy. Maski przeciwpyłowe sprawdzą się przy wszelkich pracach produkcyjnych, przy szlifowaniu, malowaniu, a nawet w kopalni. Tego rodzaju maski stosuje się w miejscach, które narażają pracowników na szkodliwe działanie różnego rodzaju pyłków. 

Jak wybrać maskę jednorazową?

Maska ochronna przede wszystkim powinna zawierać specjalne atesty i certyfikaty. Tylko w takim przypadku możemy mieć pewność, że będzie spełniać swoją rolę. Jednak nie tylko jakość maski jest bardzo ważna, ale także komfort jej użytkowania. Maski ochronne powinny posiadać drut nosowy, który umożliwia dopasowanie kształtu do twarzy. Dzięki temu maseczka dokładnie zakrywa usta oraz nos. Oprócz tego możemy wygiąć drut pod swój kształt, dzięki czemu maseczka nie będzie nas uwierać. Komfort noszenia jest niezwykle ważny, szczególnie teraz, kiedy maseczki ochronne nosimy na co dzień. 

Dodaj komentarz