Większość dorosłych osób posiada choć jeden kredyt. Często zdarza się też tak, że prócz kredytów krótkoterminowych mamy również drogie kredyty mieszkaniowe i hipoteczne. Co prawda możemy za ich pomocą spełnić swoje marzenia jednak w momencie, gdy mamy ich za dużo ciężko może być nam je spłacać. Spłacanie kilku rat jednocześnie może być nie tylko uciążliwe, bo trzeba o nich wszystkich pamiętać. Może być także znaczącym obciążeniem dla naszego portfela. Sposobem na poprawę sytuacji finansowej może okazać się konsolidacja dużych kredytów.
Co to jest konsolidacja
Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu możemy połączyć kilka kredytów w jeden. Dzięki temu zyskujemy jedną przejrzystą ratę, która jest łatwiejsza do spłaty. Okres trwania konsolidacji można dopasować do swoich prywatnych możliwości finansowych.
Konsolidacja polega na tym, że nasze poprzednie zobowiązania zostają spłacone i zastąpione zupełnie nowym kredytem. Konsolidować możesz różnego rodzaju produkty bankowe od kredytów gotówkowych po mieszkaniowe, a nawet zadłużenia na karcie kredytowej.
W momencie, gdy masz wysokie raty kredytu, a nagle potrzebujesz dodatkowej gotówki, to rozwiązaniem może okazać się konsolidacja dużych kredytów. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu możesz zmniejszyć koszty, które musisz ponosić co miesiąc za kilka kredytów i ubiegać się o dodatkowy kredyt, który da Ci zastrzyk gotówki. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przedsiębiorstwach, gdy potrzebujesz pieniędzy na kolejne inwestycje, a przez wysokie raty nie możesz sobie na nie pozwolić.
Posiadanie zobowiązania w jednym banku będzie o wiele wygodniejsze niż kilka w różnych miejscach. Rata konsolidacji zostanie dopasowana do naszych możliwości finansowych i nie będzie obciążeniem domowego budżetu.
Kto może skonsolidować kredyty?
Tak jak w przypadku wszystkich kredytów, tak też w przypadku konsolidacji niezbędna będzie nam zdolność kredytowa. To właśnie na jej podstawie bank stwierdza, czy udzieli nam kredytu i w jakiej wysokości on będzie. Dodatkowo instytucje finansowe mogą sprawdzić również Twój BIK i KRD. Jeśli weryfikacja przebiegnie pozytywnie, to możesz liczyć na kredyt konsolidacyjny. W gorszej sytuacji mogą być osoby, które są zadłużone, a dodatkowo nie mają zbyt dużej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji tradycyjny bank może odmówić im konsolidacji i konieczne będzie szukanie pomocy w innym miejscu. Możesz wnioskować o konsolidacje w prywatnej firmie pożyczkowej. Tam wymagania są mniejsze niż w bankach i łatwiej jest otrzymać pieniądze na spłatę długów. Najlepiej jednak będzie, jeśli nie dopuścisz do sytuacji, w której będziesz niewiarygodnym klientem dla banku. O konsolidacji pomyśl już w momencie, gdy zaczynasz czuć, że spłata kredytów sprawia Ci trudność. Gdy zaczniesz działać odpowiednio szybko, to będziesz mieć szansę skonsolidować swoje zadłużenia w banku i nie popadniesz w tarapaty finansowe.