Słowo „prawnik” oznacza osobę powiązaną z prawem, natomiast niewiele mówi na temat dokładnego zakresu obowiązków i kompetencji danego eksperta. Prawnik to na przykład adwokat Garwolin, ale też sędzia, prokurator, notariusz czy radca prawny, a więc za pomocą tego samego określenia można scharakteryzować osoby wykonujące skrajnie odmienne zawody.
O ile w przypadku na przykład sędziego łatwiej jest domyślić się, czym taka osoba się zajmuje, tak w przypadku adwokata nie jest to już tak oczywiste. Tak więc, jakimi sprawami zajmuje się adwokat? Do czego ma on uprawnienia? Wszystkiego dowiecie się, czytając dalej ten materiał!
Czym zajmuje się adwokat i jakie ma kompetencje?
Adwokat może zajmować się w teorii sprawami dotyczącymi praktycznie wszystkich dziedzin prawa, natomiast w praktyce większość kancelarii specjalizuje się przede wszystkim w kilku wybranych działach. Wiele zależy jednak od rozmiaru kancelarii i zainteresowań adwokatów w niej pracujących. Oznacza to, że ta sama osoba może zajmować się na przykład prawem pracy i prawem gospodarczym, ale nie jest wyspecjalizowana na przykład w prawie wodnym. Możliwości i kombinacji jest bardzo wiele – najlepiej po prostu sprawdzić informacje na ten temat na stronie internetowej danej kancelarii bądź zadzwonić i zapytać, czy podejmie się ona danego typu sprawy.
Jeśli chodzi nie konkretnie o obsługiwane gałęzie prawa, a o typy działań, których podejmują się adwokaci, to w tym zakresie możliwości również są bardzo szerokie. Przede wszystkim przygotowują oni ustne lub pisemne porady prawne, w których omawiają i wyjaśniają sytuację, w której dana osoba się znajduje, a także wskazują na najrozsądniejsze rozwiązania, które z największym prawdopodobieństwem przyniosą oczekiwany efekt. To jednak nie wszystko.
Adwokat może także brać udział w negocjacjach (na przykład z przedsiębiorcą, instytucją publiczną czy też osobą prywatną) jako przedstawiciel swojego klienta, próbując osiągnąć założone wcześniej cele. Ponadto przygotowuje on różne dokumenty na życzenie klienta (przykładowo wezwanie do zapłaty bądź pismo przedprocesowe), tak, aby były one w pełni poprawne. Dodatkowo, w przypadku adwokatów obsługujących nie tylko osoby prywatne, ale także przedsiębiorców, często oferują oni między innymi obsługę należności czy wsparcie w założeniu spółki.
Czy adwokat może reprezentować klienta przed sądem?
Wbrew pozorom nie każdy może w sądzie wypowiadać się w imieniu powoda czy też pozwanego. Jest to uregulowane prawnie, aby uniknąć sytuacji, w której osoby nieposiadające odpowiedniej wiedzy i doświadczenia udzielają porad prawnych i doprowadzają do przegrywania spraw, które można byłoby wygrać. Jednak bez obaw – jeśli ktoś jest adwokatem, to ma prawo do reprezentowania swojego klienta przed sądami różnych instancji i różnego typu.
Jako ciekawostkę można dodać, że takie prawo posiada również radca prawny. Swego czasu między radcą prawnym i adwokatem występowało więcej różnic, natomiast obecnie są to zawody o różnej nazwie, których przedstawiciele gromadzą się w różnych organizacjach, ale mają te same kompetencje.