Są osoby, które bez zaplanowania każdego poszczególnego momentu z dnia czy życia, nie wyobrażają sobie produktywnego istnienia i działania, przynoszącego korzyści. Natomiast są też tacy, którzy wyznają zasadę, że w gruncie rzeczy, co ma być zrobione, to i tak zostanie zrobione – w swoim, dla siebie odpowiednim czasie. O ile w życiu prywatnym można sobie na takie założenie pozwolić, o tyle w biznesie jest ono w gruncie rzeczy niedopuszczalne.
Dlaczego planowanie odgrywa tak kluczową rolę w biznesie?
Zaplanowanie i zapisanie poszczególnych zadań w danym miesiącu czy roku – trzeba pamiętać o tym, że planowanie w biznesie im bardziej wybiega w przyszłość, tym lepiej – zapewnia systematyczne realizowania zadań, których się podjęliśmy. Dzięki temu nie musimy się martwić, że którekolwiek ze zleceń zostało pominięte czy zapomniane. Sprawna organizacja systemu planowania pozwoli uniknąć także różnego rodzaju konfliktów interesów czy zbieżności terminów. Mając czarno na białym konkretne cela na daną chwilę, możemy skupić się na ich realizacji, bez konieczności zastanawiania się czy nie kolidują z czymś innym – widzimy to od razu, po spojrzeniu do prowadzonego kalendarza.
Planowanie pozwala także na produktywniejsze wykorzystanie czasu – dzięki temu, że jesteśmy ograniczeni różnego rodzaju ramami terminowymi, wiemy, ile czasu, na jakie czynności możemy poświęcić. Brak organizacji pozwala na elastyczność, która często prowadzi do poświęcania ogromnej ilości czasu na rzeczy, które nie przyczyniają się do rozwoju ani nas samych, ani naszej firmy, a jedyne zabierają nam, tak cenny na rynku, czas.
Jakie znaczenie dla budowania i funkcjonowania biznesu ma planowanie?
Dodatkowo sprawny system planowania pozwala także na o wiele łatwiejsze prowadzenie życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Bardzo często osoby, pracujące na swój własny rachunek czy na wysokich stanowiskach narzekają na to, że muszą część pracy zabierać do domu, gdzie do późnej nocy kończą realizowane projekty. Dzięki odpowiedniej organizacji możemy przyjąć założenie, że pracujemy określoną ilość godzin nad poszczególnymi projektami. Dzięki temu, mając świadomość tego, jaki czas na daną czynność przeznaczyliśmy, będziemy o wiele bardziej skupieni na jej realizacji, co pozwoli nam zakończyć ją zgodnie z planem. Co ważne – należy zakładać tylko realne cele. W przeciwnym razie planowanie nie przyniesie zamierzonego skutku, a jedynie będzie rodziło frustrację, z powodu niezrealizowanych celów i chaosu, jaki przez to zostanie wprowadzony w naszą działalność, osiągając przy tym skutek, odwrotny do zamierzonego.