Jak zatrudnić Ukraińca w 2023 roku? O tym trzeba wiedzieć

Jak zatrudnić Ukraińca w 2023 roku? O tym trzeba wiedzieć

Napływ osób zza naszej wschodniej granicy sprawia, że zmienia się sytuacja na rynku pracy. Ukraińcy przybywający do Polski to nowe możliwości dla przedsiębiorców szukających pracowników. Co jednak należy wiedzieć o zatrudnieniu osób ze wschodu? W poniższym poradniku odpowiadamy na pytanie o to, jak zatrudnić Ukraińca.

Pracownik z Ukrainy szuka pracy. Jak go zatrudnić? 

Jeszcze do niedawna jednymi z najczęściej poszukiwanych byli pracownicy z Ukrainy do zbioru truskawek. Teraz jednak, po tym, jak zmieniła się sytuacja polityczna oraz wynikłe z niej zjawisko imigracji, osoby ze wschodu coraz częściej poszukują zatrudnienia w innych branżach. To atrakcyjne rozwiązanie również z perspektywy zatrudniających. Niezależnie więc od tego, czy poszukiwani przez nas są pracownicy na pełen etat, czy też mamy zamiar zaoferować niestandardowe formy zatrudnienia, warto zastanowić się jak to zrobić. Jest wielu chętnych, którzy zastanawiają się nad tym, jak zatrudnić Ukraińca. Istnieje wiele kwestii, m.in. dotyczących legalności tego posunięcia, kwestii podatkowych i innych istotnych czynników. Czy pracownik z Ukrainy musi mieć PESEL? Jakie dokumenty będą wymagane? Jak zgłosić pracownika z Ukrainy? 

Jak zatrudnić Ukraińca w 2023 roku? 

Dla wielu pracodawców z Polski zatrudnienie imigrantów z Ukrainy to atrakcyjna perspektywa. Pozostaje jednak pytanie o to, jak to zrobić? Jak się jednak okazuje, cała procedura nie jest skomplikowana. Przepisy prawne regulujące zatrudnienie pracowników z Ukrainy, Białorusi, Rosji czy Gruzji zostało uproszczone. Złagodzenie przepisów dotyczących zatrudnienia pracowników z Ukrainy  skutkuje tym, że osoby te nie muszą posiadać specjalnych zezwoleń, aby podjąć pracę na terenie Rzeczypospolitej. Jedynym w tym zakresie obowiązkiem jest ten należący do osoby zatrudniającej. Ta z kolei musi przekazać do powiatowego urzędu pracy oświadczenie, o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowiDokonać można tego również za pomocą wypełnienia elektronicznego formularza. 

Pracownicy z Ukrainy do pracy w Polsce

Pozostaje jednak odpowiedzieć na kilka popularnych kwestii wiążących się z zatrudnieniem Ukraińców. Jednym z nich jest sprawa dotycząca tego, jakie dokumenty będą wymagane. Legalne zatrudnienie mogą uzyskać obywatele Ukrainy posiadający:

  • ważny tytuł pobytowy 
  • przebywa na terenie RP od 24 lutego 2022 roku oraz deklaruje chęć pozostania w kraju

Osoby korzystające z ochrony czasowej, mogą pozostawać w Polsce, niezależnie od tego, kiedy przekroczyły granicę, do dnia 23 sierpnia obecnego roku. Co w przypadku, gdy pracownik z Ukrainy bez numeru pesel chce podjąć zatrudnienie? Specustawa uchwalona w ubiegłym roku zezwala na zatrudnienie obywateli Ukrainy bez numeru PESEL, co oznacza, że osoby te rozliczą się ze skarbówką bez niego. 

Dodaj komentarz