Biuro Informacji Kredytowej, w skrócie nazywane BIK, zajmuje się gromadzeniem i przechowywaniem informacji o kredytach i pożyczkach od banków i instytucji pozabankowych. Można tam znaleźć dane dotyczące obecnych zobowiązań i terminowości ich spłaty, a w niektórych przypadkach także zobowiązań już spłaconych. „Czyszczenie BIKu” ma oznaczać usuwanie z rejestru niewygodnych informacji, które mogą niekorzystnie wpłynąć na przyszłą decyzję o przyznaniu bądź odmowie przyznania pożyczki lub kredytu. Jednak czy jest to w ogóle możliwe? Jak wyczyścić BIK?
Czy w ogóle da się „wyczyścić BIK”?
Na rynku znaleźć można wiele firm, które za niekiedy diametralnie różniące się kwoty (od kilkudziesięciu złotych, do nawet kilku tysięcy) twierdzą, że są w stanie poprawić niekorzystną historię kredytową. Korzystanie z ich usług można uznać jednak jedynie za stratę pieniędzy, ponieważ nie są w stanie niczego faktycznie zagwarantować. Jeśli chodzi o zobowiązania, które wciąż spłacamy, czy chcemy tego czy nie, figurować będą w rejestrze Biura Informacji Kredytowej. Inaczej ma się sprawa w przypadku zobowiązań już spłaconych, ale nimi możemy bez żadnej trudności zająć się sami, bez wydawania pieniędzy na pomoc żadnych specjalistycznych firm. BIK przechowuje informacje także o spłaconych już kredytach i pożyczkach, na nasz wniosek musi je jednak usunąć.
Jeśli płaciliśmy raty terminowo, to możemy zwrócić się do BIKu o usunięcie wpisu o tym kredycie lub pożyczce z naszej historii kredytowej. W praktyce jest to dla nas nieopłacalne, ponieważ spłacony na czas kredyt ułatwia zaciągnięcie następnego. Usuwając pozytywne wpisy z rejestru, sami sobie szkodzimy. Problem stanowią pożyczki lub kredyty, przy których mieliśmy problem z terminowością płacenia rat. Biuro Informacji Kredytowej ma pełne prawo przechowywać takie informacje przez okres 5 lat po spłacie zadłużenia, po których to możemy zwrócić się do niego z wnioskiem o usunięcie takiego wpisu. BIK ma jednak możliwość negatywnej odpowiedzi na taki wniosek i w większości właśnie takich odpowiedzi udziela.
Jeśli więc borykasz się z problemem nadmiernego zadłużenia zastanów się czy konsolidacja chwilówek nie będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli Ci uniknąć negatywnym wpisów w BIK.
Czy da się uzyskać pożyczkę mimo negatywnej historii kredytowej w BIKu?
Wszystko zależy od polityki stosowanej przez dany bank. Niektóre z nich mogą nie przywiązywać dużej wagi do danych znajdujących się w rejestrze BIKu, a skupiać się głównie na posiadanej w danej chwili zdolności kredytowej i vice versa. Negatywna historia kredytowa nie zamyka więc drogi do uzyskania pożyczki lub kredytu w przyszłości.
„Czyszczenie BIKu” okazuje się być w praktyce niemożliwe. Nie ma więc odpowiedzi na pytanie jak wyczyścić BIK. Można podjąć pewne kroki w stronę poprawienia swojej historii kredytowej, ale w dużej mierze jest to niezależne od nas.