Czym jest PIT 28 i do kiedy należy go złożyć?

Czym jest PIT 28 i do kiedy należy go złożyć?

Podatki w naszym kraju są na ustach wielu obywateli, którzy nie są zadowoleni ani z ich wysokości, ani kłopotów z wypełnianiem wniosków. Wiele z nieścisłości wynika z niewiedzy na temat ich istotności i dat złożenia. W tym artykule zostaną one rozwiane.

PIT 28 – czym jest?

Jest to nic innego, jak formularz rocznego rozliczenia osiągniętych przychodów ewidencjonowanych, które opodatkowane są ryczałtem. Jest to jeden z najczęściej wypełnianych wniosków PIT, dlatego bardzo ważne jest, aby o nim trochę się dowiedzieć.

Wiele osób nie wie, że istnieją dwa warianty tego wniosku. Jeden z nich, z dopiskiem -s, jest zaprojektowany dla złożenia po śmierci przedsiębiorcy, który korzystał z tej formy opodatkowania. W roku 2022 warto zwrócić uwagę, czy na pewno wypełniamy formularz, który przeznaczony został na rok 2021, gdyż każdego roku zmienia się delikatnie ich forma i starsza wersja nie zostanie przyjęta. Druki znajdziesz zarówno na podatki.gov.pl, jak i bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Kto może rozliczyć się na tym formularzu?

Przy każdym formularzu trzeba spełnić pewne warunki. W przypadku PIT-u 28 są one dość proste i przejrzyste. Formularz ten powinien wypełnić każdy, kto osiąga przychody:

  • z tytułu dzierżawy, najmu, podnajmu i poddzierżawy,
  • ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych, jednak tylko w wypadku, gdy pochodzą z własnych upraw i są objęte ryczałtem,
  • jako wspólnik spółki jawnej lub cywilnej,
  • z tytułu jednoosobowej działalności gospodarczej, która została opodatkowana ryczałtem.

Wiedząc już, kto powinien zainteresować się złożeniem tego formularza, warto poznać, do kiedy należy tego dokonać w 2022 roku.

Do kiedy należy złożyć podatek, a do kiedy go zapłacić?

W tym roku okres, w którym można wypełniać i składać formularz PIT 28 przypada na czas od 15 do 28 lutego. Oczywiście jest możliwość zrobienia tego szybciej, przez co nie będzie trzeba się stresować ostatnią chwilą. Warto jednak wiedzieć, że wtedy i tak data złożenia zostanie przypisana na pierwszy dzień podanego wyżej okresu, czyli na 15 lutego. Bardzo ważne, aby trzymać się tych terminów, gdyż w innym wypadku grożą poważne konsekwencje karno-skarbowe.

Warto też podjąć tematu czasu, w którym podatek trzeba zapłacić. Musi on zostać zapłacony do końca 28 lutego 2022 roku, jednak trzeba wiedzieć, że wraz z początkiem tego roku zamknięte zostały obsługiwane rachunki bankowe do wpłat PIT. Teraz należność uregulować można tylko za pomocą swojego mikrorachunku, do którego dostęp można uzyskać poprzez e-Urząd Skarbowy.

Dodaj komentarz