Czy można obniżyć koszty kredytu hipotecznego?

Czy można obniżyć koszty kredytu hipotecznego?

Dla wielu osób kredyt hipoteczny jest jedyną szansą na zrealizowanie marzenia o zakupie bądź też budowie nieruchomości. Jak wiadomo, wiąże się to z bardzo dużą inwestycją, dlatego nie dziwi fakt, że tylko nieliczne osoby mogą sfinansować ją z własnych oszczędności. W momencie, gdy podejmujemy decyzje o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, chcielibyśmy, aby jego koszty były możliwie jak najmniejsze. Znalezienie korzystnego kredytu hipotecznego jest możliwe – wystarczy znać kilka sposobów na to, jak możliwie najbardziej obniżyć jego koszty. Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby na obniżenie kosztów kredytu hipotecznego.

Jak obniżyć koszt kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny wiąże się ze sporymi kosztami dla domowego budżetu. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że jego raty wcale nie są aż tak duże to w perspektywie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat możemy oddać bankowi, nawet kilkadziesiąt tysięcy więcej niż w rzeczywistości pożyczyliśmy. Można jednak obniżyć koszty związane z tego typu zobowiązaniem. Oto kilka skutecznych sposobów.

Porównywanie ofert

Przed zaciągnięciem jakiegokolwiek kredytu czy to hipotecznego, czy gotówkowego warto porównać ze sobą oferty z kilku różnych banków. Często okazuje się bowiem, że najlepsza oferta jest dostępna w banku, z którego usług wcześniej nie korzystaliśmy. Z tego względu porównaj oferty od kilku, a nawet kilkunastu kredytodawców. Oczywiście nie musisz robić tego samodzielnie. Jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia i wiedzy z zakresu kredytów, to może Ci pomóc ekspert kredytowy w Wrocławiu. Taka osoba znajdzie dla Ciebie najatrakcyjniejszą na dany moment ofertę i pomoże w uzyskaniu korzystnego zobowiązania, za które nie przepłacisz.

Negocjowanie warunków

Wielu kredytobiorców godzi się na pierwszą ofertę, którą zaproponował im przedstawiciel banku i nie podejmują się oni negocjacji. To duży błąd, ponieważ negocjowanie warunków umowy jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie kosztów związanych z kredytem hipotecznym. Jeśli Twój wkład własny jest wysoki i masz dobrą zdolność i historię kredytową, to śmiało możesz sobie pozwolić na to, aby porozmawiać z pracownikiem banku o obniżeniu niektórych kosztów kredytu.

Im krócej, tym lepiej

Wzięcie jakiegokolwiek kredytu na krótszy okres sprawia, że całkowity koszt zobowiązania będzie mniejszy. Oczywiście wiąże się to również z wysokimi miesięcznymi ratami, jednak koniec końców na Twoim koncie zostanie więcej pieniędzy. Krótszy okres spłaty powoduje, że odsetki będą naliczane krócej i właśnie przez to będą one niższe.

Dodaj komentarz