Co to jest leasing i jak działa?

Co to jest leasing i jak działa?

Leasing czy kredytCzęsto słyszymy o tym, że ktoś wziął coś w leasing. Co to właściwie oznacza i na czym polega leasing? Odpowiadamy.

Co to jest leasing?

Leasing to umowa cywilnoprawna zawierana między dwoma stronami. Łączy on w sobie elementu kredytu i dzierżawy. Polega to na tym, że firma leasingowa daje w ręce leasingobiorcy do użytku jakąś rzecz, a ta osoba musi co miesiąc spłacać raty w wysokości określonej w umowie. Taką umowę odpisuje się na czas określony i podczas jej trwania nie stajesz się właścicielem przedmiotu leasingowanego. Po zakończeniu umowy możesz jednak wykupić taką rzecz (najczęściej jest to auto) i kwota wykupu będzie dużo mniejsza niż wartość rynkowa auta.

Kto może skorzystać z leasingu?

Z leasingu najczęściej korzystają przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają swoją działalność. Pozwala to im zminimalizować wydatki, które na początku prowadzenia działalności gospodarczej mogą być spore. Leasing można wliczyć w koszta prowadzenia działalności bez zmniejszania zdolności kredytowej. To rozwiązanie spodoba się szczególnie przedsiębiorcom, którzy muszą swój biznes zaopatrzyć w kilka samochodów. Dzięki leasingowi można regularnie wymieniać auta na nowsze modele i nie trzeba martwić się serwisowaniem pojazdów.

Jest też coś takiego jak leasing konsumencki, z którego może skorzystać osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Jeśli chcesz jeździć nowym autem, ale nie stać Cię na jego kupno za gotówkę to możesz skorzystać z tego rodzaju leasingu. Jeśli zastanawiasz cię czy wziąć leasing czy kredyt, ale nie masz wystarczającej zdolności kredytowej, aby otrzymać tyle pieniędzy ile potrzebujesz, to lepszym rozwiązaniem będzie leasing.

Czy leasing samochodu się opłaca?

Leasing czy kredytco się bardziej opłaca? Właśnie takie pytanie zadają sobie osoby, które stoją przed takim wyborem. Zaletą leasingu jest to, że procedury są dość proste i zajmują tylko kilka dni. Dodatkowo po spłaceniu wszystkich rat i wykupie auta może okazać się, że tylko nieznacznie dopłaciliśmy niż w przypadku kupna samochodu za gotówkę. W przypadku kredytu takie koszty mogłyby być zdecydowanie większe przez odsetki.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, co opłaca się bardziej. Zanim zdecydujesz się na kredyt lub leasing, musisz dokładnie przeanalizować swoje możliwości finansowe i dopasować najlepszą ofertę do swoich potrzeb.

Czy leasing można wziąć tylko na samochód?

Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, to w leasing możesz wziąć nie tylko auto, ale także niezbędne Ci sprzęty np. specjalistyczne maszyny, komputery, wyposażenie biurowe itd.

Dodaj komentarz