Biuro rachunkowe czy księgowa? Zakres działalności biura rachunkowego

Biuro rachunkowe czy księgowa? Zakres działalności biura rachunkowego

Zastanawiasz się jaka jest różnica między działalnością biura rachunkowego i księgowej? Nie wiesz kogo wybrać do prowadzenia dokumentacji finansowej w firmie? W teorii kompetencje biura rachunkowego są bardzo zbliżone do zakresu działań księgowej. Jednak w pierwszym przypadku mamy grupę kilku osób, co daje nam wiele korzyści. Zakres działania biura rachunkowego często jest też znacznie szerszy od jednoosobowego działu księgowości. Zobacz czym zajmuje się biuro rachunkowe. 

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Jeśli w jednym zdaniu mielibyśmy opisać działalności biura rachunkowego, to możemy powiedzieć, że: biuro rachunkowe wyręcza klienta w zakresie obowiązków finansowo-księgowych. Jednak taki ogólnik niewiele nam mówi. W zakres obowiązków biura rachunkowego wchodzą wszystkie działania związane z prowadzeniem dokumentacji zarówno finansowej jak i księgowej. Na liście możemy umieścić:

  • wystawianie i przechowywanie faktur,
  • sporządzanie deklaracji podatkowych,
  • informowanie o zmianach prawnych i podatkowych,
  • prowadzenie rozliczeń pracowniczych,
  • optymalizacja finansowa,
  • prowadzenie wykazu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej,
  • utrzymywanie kontaktu z urzędami,
  • prowadzenie wszelkich rejestrów i ewidencji,
  • prowadzenie księgi przychodów i rozchodów.

Do obowiązków biura rachunkowego możemy zaliczyć także księgowanie dokumentów sprzedażowych oraz monitorowanie przepływu środków finansowych w firmie. Biura rachunkowe zajmują się także analizą ryzyka finansowego, tworzeniem strategii oraz udzielaniem porad prawnych w kwestiach finansowych. 

Biuro rachunkowe a księgowa

Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. W przypadku małej działalności gospodarczej praca księgowej może okazać się wystarczająca. Jednak większe firmy mogą potrzebować dodatkowego wsparcia. Zatrudniając księgową musisz liczyć się z faktem, że jeśli zachoruje lub inna nagła sytuacja się wydarzy, to zostajesz bez zastępstwa. Nieprzewidziana obecność może spowodować przestój w procesowaniu spraw księgowych. W przypadku biura rachunkowego mamy pewność, że zachowamy ciągłość w rozliczeniach. Tutaj także mamy stały dostęp do dokumentów, które w obecnych czasach znajdują się online. 

Odpowiedzialność biura rachunkowego 

W przypadku księgowej za wszelkie pomyłki w dokumentacji odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca. Inaczej niż z biurem rachunkowym, które posiada ubezpieczenie OC. Biura rachunkowe posiadają specjalne ubezpieczenie, które pozwala wypłacać ewentualne rekompensaty w ramach odszkodowania za poniesione w wyniku błędu biura straty. 

Artykuł powstał przy współpracy z biuro rachunkowe Grudziądz

 

Dodaj komentarz